banner564
banner622

Taraflar uzlaştı

Rum Yönetimi ile Chevron arasındaki anlaşmazlık giderildi

Taraflar uzlaştı
banner598

  Rum Yönetimi ile Amerikan Chevron şirketi arasında, “Afrodit” yatağının geliştirilmesine ilişkin ön anlaşmanın sağlandığı belirtildi.

   Politis gazetesi; Rum Yönetimi ile Chevron arasındaki ön anlaşmanın sağlanmasın haberine geniş yer verdi.
   Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde yer alan “Afrodit” yatağından ticari açıdan faydalanmak isteyen Amerikan “Chevron” şirketi ile Güney Kıbrıs arasındaki görüşmelerin  uzun zamandan beri sürdüğüne dikkati çeken gazete, iki taraf arasında sağlanan ön anlaşmayla birlikte 2027 yılına kadar “Afrodit” yatağından mutlak şekilde faydalanılması konusunda yeni perspektifler yarattığını belirtti.
   Gazete, hükümet kaynaklarına atıfta bulunarak, iki taraf arasındaki müzakerelerde, en büyük sorun olan “yüzer platform (FPU)” kurulması meselesinde ise Chevron şirketinin, yüzer platform FPU’nun kurulmasını kabul ettiğini yazdı.
   Gazete kendisinin iletişime geçtiği Chevron kaynaklarının ise bu konuda somut bilgilendirme yapmaktan kaçındığını da belirtti.
   Yine kendi elde ettiği bilgilere dayanarak, olguların burada bitmediğini, şimdi konsorsiyumun, “Afrodit” yatağının geliştirilmesi için,  7 Kasım 2023’e yapılması gereken(2019 anlaşmasından 48 ay sonra) “teknik-ekonomik” (Front-End Engineering and Design-FEED) incelemeyi tamamlaması gerektiğini  yazan gazete FEED incelemesinin tamamlanmasının ardından ise konsorsiyumun nihai yatırım (FID) için karar almayı ileriye götürmesi gerekeceğini belirtti.
   Habere göre Rum Enerji Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, “Afrodit” yatağının lisanslı işletmecisi olan Chevron şirketinden alınan mektubun, “Afrodit” yatağından faydalanılmasına ilişkin çerçeveye yönelik olarak tarafların uyumunu teyit ettiğini belirtti.

Gazın tarihi 2027

   Rum Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu ise açıklamasında Chevron’un gönderdiği yanıtı olumlu olarak nitelendirdi.
   Rum Devlet Radyo ve Televizyonu RIK’in bir programına katılarak açıklamalarda bulunan Papanastasiu amacın, “Afrodit” yatağından 2027 yılı sonuna kadar doğal gazın çıkarılması olduğunu da yineledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474