banner564
banner556

Tünelin ucunda ışık yok

Müzakerelerin başlamasına yönelik bir hareketlenme görmeyen Mavroyannis istifasını sundu

Tünelin ucunda ışık yok

  Rum tarafının Kıbrıs sorunundaki müzakerecisi Büyükelçi Andreas Mavroyannis’in, Kıbrıs sorunundaki durağanlığa atıfta bulunarak istifasını sunduğu belirtildi.

   Politis gazetesi  “Kıbrıs Sorunundaki Hareketliliğin Olmaması Nedeniyle Müzakereci Andreas Mavroyannis İstifa Etti-Kıbrıs Sorunundaki Müzakerecimiz İstifasını Sundu” başlıklı gerek manşetten verdiği haberinde, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’in, geçtiğimiz cuma günü istifasını Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e yazılı olarak sunduğunu ve bunun kabul edildiğini yazdı.
   Gazete, Mavroyannis’in birkaç hafta önce Rum Devlet Radyo Televizyonu RIK’e verdiği söyleşide bu yönde uyarıda  bulunduğunu anımsattı.
  Rum Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos’un, Mavroyannis’in istifasını teyit ettiğini belirten gazete,
sözleşmenin öngördüğü şekilde 15 Mayıs tarihine kadar görevde kalacağını aktardı.
Gazete çeşitli hükümet kaynaklarının söylediklerine dayanarak, Mavroyannis’in yerine bir başka atama yapılmasının düşünülmediğini belirtti.
   Habere göre, 2023 Rum başkanlık seçimlerine kadar Kıbrıs sorununda gelişmelerin beklenmemesi nedeniyle böyle bir atamanın yapılmaması ihtimali de bulunuyor.
   Böyle bir durumda yeni atamayı, yeni seçilecek olan Rum Yönetimi Başkanı yapacak.
Gazete Mavroyannis’in RIK’e verdiği söyleşide “Kıbrıs sorununda gelişmelerin yaşanmaması durumunda Kıbrıs Rum tarafının müzakerecilik görevinden ayrılacağına” dair açıklamada bulunduğunu anımsattı.
   Gazete haberinde ayrıca Kıbrıs sorununda gelişme yaşanmamasının, geçen hafta, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland’ın “Atina-Ankara-Lefkoşa” ziyaret üçgenindeki ziyaretinin tamamlanmasının ardından teyit edildiğini de yazdı.
   Nuland’ın ziyaretinden, Güney Kıbrıs-Yunanistan ve Türkiye’deki gelecek bahardaki seçimlere kadar Kıbrıs sorununda hareketliliğin beklenmediği olgusunun ortaya çıktığını yazan gazete, Birleşmiş Milletler Siyasi İşler Bölümü Avrupa, Orta Asya ve Amerika Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca’nın da, Kıbrıs sorununa yönelik BM Genel Sekreteri’nin yeni özel danışmanı atanması konusunda, Lefkoşa’daki  her iki tarafı anlaşmaya varmaya ikna etmeyi de başaramadığını belirtti.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473