banner493

Yasa değişikliği önerdiler

İki Rum partisi; Tatar, Saner ve bakanların elindeki Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarının iptalini istiyor

Yasa değişikliği önerdiler
banner432

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın “Kıbrıs Cumhuriyeti” pasaportuna sahip olduğu ve pasaportu geri iade edeceği şeklindeki açıklaması Rum basınında geniş yer bulurken, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ile Dayanışma Hareketi, Rum hükümetine çağrıda bulunarak, KKTC makamlarında bulunan kişilerin vatandaşlıklarının iptal edilmesi, pasaport ve kimlik kartlarının geri alınmasını talep etti.

   Fileleftheros gazetesi: “Tatar ve Saner Arka Kapıdan Pasaport Aldılar – Resmen Kıbrıs Cumhuriyeti Vatandaşları – Tatar, Saner ve Dokuz ‘Bakan’ Kıbrıs Pasaportuna/Kimliğine Sahip” başlıkları altında geniş yer verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ersan Saner’in Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna sahip olduklarını, konunun KKTC’de büyük tartışma yarattığını yazdı.
Gazete, Tatar ve Saner’in “başka bir devleti temsil ettiklerini sürekli açıklıyor olmalarına karşın, onların da resmi olarak Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olduklarını” ifade ettiği haberinde, aynı şeyin KKTC hükümetinde görev yapan 11 bakanın 9’u için de geçerli olduğunu yazdı.
    Cumhurbaşkanı Tatar’ın “eğer bir yolu varsa pasaportu iade edeceğini ve pasaportu hiçbir zaman kullanmadığını” söylediğini de aktaran gazete, Tatar’ın Kıbrıs Postası’na yapmış olduğu açıklamalara geniş şekilde yer verdi.
   Gazete, konu hakkında Kudret Özersay ve Tufan Erhürman’ın yaptıkları açıklamaları da okuyucusuna yansıttı.

Pasaportlar manşetlerde

Gazete bir diğer haberinde ise, Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ile Dayanışma Hareketi’nin dün yaptıkları açıklamalarda Rum hükümetine çağrıda bulunarak, KKTC makamlarında bulunan kişilerin Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlıklarının iptal edilmesi, pasaport ve kimlik kartlarının geri alınmasını talep ettiklerini yazdı.
Söz konusu partiler açıklamalarında, Rum hükümetinin, Rum meclisine sunulan son yasa tasarısı düzenlemesiyle bunu gerçekleştirebileceğini vurguladılar.
Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Alithia: “Tatar’ın Kıbrıs Pasaportu Konusu İşgal Bölgelerinde Gündem – Resmen Bizim Vatandaşımız”.
Politis: “Tatar ve Saner Kıbrıs Pasaportu Hamili”.
Haravgi:   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın “Kıbrıs Cumhuriyeti” pasaportuna sahip olduğu ve pasaportu geri iade edeceği şeklindeki açıklaması Rum basınında geniş yer bulurken, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ile Dayanışma Hareketi, Rum hükümetine çağrıda bulunarak, KKTC makamlarında bulunan kişilerin vatandaşlıklarının iptal edilmesi, pasaport ve kimlik kartlarının geri alınmasını talep etti. 

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner472

banner460