banner564
banner556

20 yıldır aktif kullanılıyor

Yerbilim Mühendisleri Odası, Bakan Arıklı’yı arazi konusundaki kararından vazgeçmeye çağırdı

20 yıldır aktif kullanılıyor

Yerbilim Mühendisleri Odası, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın, Jeoloji ve Maden Dairesi’nin 20 yıldır aktif halde kullandığı arazisine yönelik gerçekleştirmekte olduğu eylemini “Daire’nin arazisinin peşkeş çekilmesi ve işlevselliğinin engellenmesine yönelik girişim” olarak değerlendirerek, Bakan Arıklı’nın bu konudaki “yanlı ve yanlış kararından” bir an önce vazgeçmesi gerektiğini savundu.
Yerbilim Mühendisleri Odası Başkanı Oğuz Vadilili tarafından yapılan yazılı açıklamada, Jeoloji ve Maden Dairesi’nin odaya üye yerbilimcilerin görev yaptığı, ülkedeki doğal kaynakların kullanımı ve korunması yönünde önemli hizmetler veren bir daire olduğu belirtilerek, Daire’nin bu görevi yapması için gerekli olan personel, araç, ekipman ve bütçe gibi kaynakların her geçen yıl erozyona uğratıldığı ve ülkeye hizmet etmesinin siyaset tarafından bilinçli şekilde engellenmeye çalışıldığı savunuldu.
Türkiye Cumhuriyeti’nden su gelene kadar ülkenin ihtiyaç duyduğu ve tükettiği tüm su kaynaklarının Daire tarafından toplumun hizmetine sunulduğunun kaydedildiği açıklamada, içme ve kullanma suyundaki yerel kaynaklara olan ihtiyacın TC’den su gelmesi ile kısmen azalsa da Daire’nin bu görevini yerine getirmeye devam ettiği ve kendini bu yönde hazır tutmak için mücadele ettiği bildirildi. Açıklamada, deniz hattındaki suyu taşıyan borunun kopmasıyla Daire’nin siyaset tarafından yine hatırlandığı ve Daire’nin o süreçte topluma hizmet etmeyi yine başardığı vurgulandı.

“Oda, davaya da taraf olacak”
“Tüm bu faaliyetlerin son 20 yıldır yürütülen kısmı, bugün Ekonomi ve Enerji Bakanı Sn. Erhan Arıklı’nın 3 parsele bölerek dağıttığı arazide, hazır halde bekletilen araç, gereç ve ekipman ile yapılmıştır. Arazinin Jeoloji ve Maden Dairesi’nin kullanımından alınması aynı zamanda faaliyetlerinin de sekteye uğratılması anlamına gelecektir. Oda olarak buna göz yummamız söz konusu bile değildir” denilen açıklamada, Jeoloji ve Maden Dairesi’nin bu konuda vereceği tüm mücadeleye Oda’nın aktif olarak destek vereceği, hukuki bir süreç tercih edilecekse davaya da Oda’nın taraf olacağı aktarıldı. 

banner560
YORUM EKLE
YORUMLAR
Magusalı
Magusalı - 1 yıl Önce

Kapişari yapılıyor. Son üç parsel kaldı kim kapacak kavgası. Bırakın da onları devlet kullansın.

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473