300 milyon TL kaynak ne oldu?

Kamudaki sağlık çalışanlarının 5 aylık ek mesailerinin ödenmediği gerekçesiyle Maliye Bakanlığı önünde eylem yapıldı

300 milyon TL kaynak ne oldu?
banner432

İbrahim DİRAN
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), kamudaki sağlık çalışanlarının 5 aylık ek mesailerinin ödenmediği gerekçesiyle Maliye Bakanlığı önünde eylem yaptı.
KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, eylem sırasında yaptığı konuşmada, kamu sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde verdiği emek ve sosyal yönden yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi için hükümetin adım atmadığını savundu.
Sendikanın, kamu sağlık çalışanlarının ek mesailerinin ödenmediği gerekçesiyle bayramda ek mesaiye gitmeme kararı ürettiğini anımsatan Bengihan, o dönem Başbakan’ın Maliye Bakanı’na ödemeler için talimat verdiğini, Ağustos ayında ödemeler için bir takvimlendirme yapılmasının kararlaştırıldığını ancak KTAMS’ın yazılı çağrısına rağmen henüz bir toplantı dahi yapılmadığını savundu. 
Bengihan, çalışanların 5 aylık ek mesai alacağı bulunduğuna işaret etti.
Maliye Bakanına “keyfi uygulamalarda yapmak” eleştirisinde bulunan Bengihan, hükümetin pandemi sürecinde 4 aylık hayat pahalılığını yansıtmayarak 120 milyon TL tasarruf ettiğini, ardından seçim üstü 200’e yakın “mevsimlik işçi” adı altında istihdam yapıldığını ve bunlara hemşirelik görevi verilerek suç işlendiğini savundu.
Geçici istihdamların maliyetinin 15 milyon TL olduğunu ifade eden Bengihan, bir taraftan hemşirelerin ek mesaileri ödenmezken, diğer taraftan da seçim üstü geçici istihdam yaparak, devlete 15 milyon TL külfet yaratıldığını ileri sürdü.
Harcamalar konusunda da izahat isteyen Bengihan, Maliye Bakanlığı’nın internet sayfasına göre, Türkiye’den 800 milyon TL’ye yakın kaynak alındığını ancak Maliye’den çıkan mablağın 500 milyon TL’ye yakın olduğuna işaret ederek, 300 milyon TL’lik kaynağın ne olduğu konusunda açıklama yapılmadığını ifade etti.

“KTAMS’a üyelik aidatları ödenmiyor”
Güven Bengihan, KTAMS’ın yıl içerisinde hayat pahalılığının tamamı ödenmediği gerekçesiyle dava açıp, kazanmasının ardından Maliye Bakanlığı’nın KTAMS’a bağlı kooperatife ödenen üyelik aidatlarını durdurduğunu savundu. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner472

banner460