5’li konferans Aralık’ta

5 saati aşkın süre görüşen liderler, 7-11 Kasım tarihlerinde toprak konusunu görüşmek üzere, İsviçre’de buluşmayı teyit etti

5’li konferans Aralık’ta
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Akıncı, dün gece yaptıkları görüşmenin, süreç boyunca gerçekleştirdikleri müzakere sürecinin en uzun toplantısı olduğunu ve bunun sonucunda 31 Ekim’de yapmayı öngördükleri toplantıya gerek kalmadığını söyledi.
Akıncı, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile İsviçre’de 7-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirecekleri toplantının hayati öneme sahip olduğunu ve öngördükleri çözüm hedefine götürecek sondan bir önceki aşama olduğunu söyledi.
İsviçre’de olumlu bir sonucun, çok kısa sürede 5’li toplantının gerçekleşmesi anlamına geleceğini bunun da yıl sonu Aralık ayı olarak hesaplandığını kaydeden Akıncı, “Burada, Toprak dahil, bütün başlıklar masada olacak ve bunlar dönüşümlü olarak ele alınacak. Tamamen gecemiz gündüzümüz bu konulara ayrılacağı için mesafe alma şansımız, politik irade ve kararlılık olduğu sürece daha bir olanaklı hale gelecek” dedi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, her iki liderin de birlikte ortaya koyduğu 2016 sonu taahüdünün yaşam bulabilmesi için İsviçre’nin bir dönüm noktası teşkil edebileceğini söyledi. Akıncı, şöyle devam etti:
“İyi niyetle olumlu düşüncelerle ve artık bu yılların sorununu bir sonuca ulaştırabilmek ve ada halkına, özellikle genç kuşaklara daha iyi bir gelecek sunma adına biz elimizden geleni yapacağız. Bu konuda kararlıyız. İnançlıyız. Tüm gücümüzle bu yönde çalışacağız. Tabi bunun asgari unsurları vardır. Eşitliğimiz, özgürlüğümüz, güvenliğimiz mutlaka güvence altında olmalı. Bunu isterken, sadece kendimiz için değil, diğer toplum için de istiyoruz.”
Akıncı, İsviçre aşamasından başarıyla geçmeyi sağlamaları halinde daha umutlu bir noktaya ulaşılacağını söyledi. Akıncı, “Bunun garantisi yok tabi. Yol kazası her zaman söz konusu olabilir. Bu nedenle temkinli olmakta yarar var. Ancak bu kararı üretmiş olmamız ve İsviçre’ye gidiyor olmamız, pozitif bir gelişmedir. Ancak orada da elbette tarafların bir birini anlayacağı birbirlerinin kaygılarını gözeteceği ve geleceği birlikte inşa edecekleri birbirlerini birer ortak olarak algılayabilmeleri önemli olacak. Kıbrıs’ın yeni mimarisini ancak bu anlayışla kurabileceğiz. Bu umut ve iyi niyetle gideceğiz. Umarım tüm Kıbrıs için, kökeni ne olursa olsun, herkes için iyi ve hayırlı sonuçlarla dönebilelim.”

Görüşme tarihini BM açıkladı
BM Sözcülüğü, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü İyi Niyet Misyonu aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kıbrıs müzakerelerinin İsviçre'de, Mont Pelerin'de süreceğini belirtti.
Geç saatlere kadar süren liderler görüşmesinin hemen ardından BM'den gelen açıklamada, 7-11 Kasım tarihleri arasında BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide eşliğinde İsviçre'de Mont Pelerin'de gerçekleştirilecek müzakerelerin, yoğunlaştırılmış formatta olacağı vurgulandı.
Açıklamaya göre, İsviçre'deki müzakerelerde "Toprak" üzerine konsantre olunacak ayrıca diğer tüm "kapanmamış" konular da "bağımsız olarak" ele alınacak. Açıklamada, liderlerin; İsviçre'deki görüşmelerin, "2016 sonuna kadar bir çözüme varma çabası gösterme" yönündeki ortak taahütleri çerçevesinde, "müzakerelerin son safhasına giden yolu" açacağına dair umut belirttikleri vurgulandı.

Anastasiadis, Akıncı’yı teyit etti
Öte yandan Rum lideri Nikos Anastasiadis görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın söylediklerini teyit etti. Kıbrıs müzakerelerinin İsviçre Mont Pelerin'de süreceğini belirten Anastasiadis, toplantılara siyasi parti liderlerinin katılıp katılmayacağına Pazar günkü Ulusal Konseyin karar vereceğini kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 09:28

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner455

banner460