banner564
banner622

70 milyona mal olacak

Üstel, küçükbaş hayvan yetiştirenlere, birer kilo olmak üzere bir ay süreyle yem desteği vereceklerini söyledi

70 milyona mal olacak
banner598

Başbakan Ünal Üstel, Başbakanlık’ta Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş ve Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları’nın katılımıyla yapılan toplantının ardından, küçükbaş hayvanın günlük birer kilo arpasının  bir ay boyunca desteklenmesine karar verildiğini açıkladı. Üstel, “Yapılacak yardım 70 milyon TL tutarındadır” dedi. 
Başbakanlık Şeref Salonu’nda yer alan basın toplantısında;  Üstel, Feyzioğlu, Çavuş ve Naimoğulları konuştu.
Başbakan Ünal Üstel konuşmasında, küçükbaş hayvancılığın, ülkenin geleneksel ve en önemli tarım faaliyetlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, “Ancak, son yıllarda ülkemizi etkisi altına alan kuraklık, tarım ve hayvancılık sektörlerini ciddi şekilde etkilemiş ve özellikle küçükbaş hayvan yetiştiricilerini olumsuz yönde etkilemiştir. Artan maliyetler ve çevresel değişiklikler, bu sektörü ciddi şekilde etkilemektedir” dedi.
Hükümetin her dönem hayvancının yanında olduğunu kaydeden Üstel, “2023 yılında hayvancımıza yaklaşık 13 milyon TL kaba yem desteği verdik. 2024 yılında küçükbaş hayvancımıza sıfır faizli kredili yem desteği veriyoruz. Bunun yıllık maliyeti yaklaşık 20 milyondur. Bu da havancımıza yapılmış 20 milyonluk ek bir destektir. Bugün burada bir başka müjdeyi duyurmak için bulunuyoruz.
Besleme giderlerinin azaltılmasına, yerel üretimin teşvik edilmesine ve genel olarak küçükbaş hayvancılık sektörünün sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine katkıda bulunmak için yemlik arpa desteği sağlıyoruz. Bu kapsamda toplam 4 bin 135 işletmede bulunan yaklaşık 266 bin küçükbaş hayvanın günlük birer kilo arpasını  bir ay boyunca destekleme kararı almış durumdayız. Küçükbaş hayvancılık sektörünün aylık yaklaşık 10 bin ton yemlik arpa ihtiyacı olduğu düşünülürse yapılacak yardım 70 milyon TL tutarındadır” diye konuştu.

Feyzioğlu: Talepler öncelikli
Feyzioğlu ise konuşmasında, Başbakan Üstel’in üreticiye verdiği önemi ve desteği yakından izlediklerini söyledi.
Feyzioğlu, “Biz de talepleri, ihtiyaçları her zaman önceliyoruz. Sayın Tarım  Bakanı da sektörden geliyor, bu çok önemli... İstikrar her şeyden önemli. Eğer bir ilerleme sağlanmışsa bu istikrar sayesindedir. Yıllardır tamamlanmayan projeler, birer birer iyi ilişkilerimiz ve Sayın Başbakanla kurduğumuz güzel diyalog sayesinde hayata geçiyor” diye konuştu. 9 bin 834 üreticiye kırsal kalkınma desteği verdiklerini de hatırlatan Feyzioğlu, sulama alanında da yatırımları desteklediklerini, orta Mesarya’da 100 bin dönüm arazinin suya kavuşacağını söyledi.

Çavuş: Üreticinin isteğine duyarsız kalmadık
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, son yıllarda yaşanan kuraklığın üreticiyi sıkıntıya soktuğunu ancak hükümetin kuraklık desteği ile üretimin sürdürülmeye çalışıldığını belirtti ve “Küçükbaş üretici yem desteği istiyordu. Başbakanımız konuya duyarsız kalmadı” dedi.

Naimoğulları’ndan üretici adına teşekkür
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise, üreticiye destek bütçesinin artırılmasıyla birlikte yem desteği verilecek olmasından duydukları mutluluğu ifade etti. Naimoğulları, küçükbaş hayvancılığa verilen her türlü destek için Başbakan Ünal Üstel, Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş,  Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine teşekkürlerini sundu. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473