banner564

Acil önlem alınmalı

banner587

Akpınar, Amerikan Merkez Bankası'nın faiz artırım kararlarından dolayı döviz kurlarındaki dalgalanmaların devam edeceğini ileri sürdü

Acil önlem alınmalı
banner598

Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Serhat Akpınar, acilen ekonomik önlemler alınması gerektiğini ve Türk Lirası’nın değer kaybı tehlikesinin bulunduğunu savundu. 
Akpınar, açıklamasında, Amerika'daki bankacılık krizi ve Amerikan Merkez Bankası'nın faiz artırım kararlarından dolayı döviz kurlarındaki dalgalanmaların devam edeceğini ileri sürdü. 
Amerikan Merkez Bankası'nın faiz düşürme kararı almasını beklemediğini, küresel piyasaların güçlenen dolara karşı dirayetli durmak zorunda kalacağını ifade eden Akpınar, önümüzdeki hafta çok farklı bir ekonomik gerçeklikle karşılaşılacağını, bunun seçimle alakalı olmadığını, Türk ekonomistlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası rezervlerini, sürdürdüğü para politikası ve güçlenen dolar kaynaklı risklerin soyut boyuttan çıkarak gündelik hayatlarımızı ve kararlarımızı somut olarak etkileyecek olması olduğunu ifade etti.

 “Alacak verecek davaları patlayacak”
KKTC ekonomisi ile ilgili ise Akpınar şöyle konuştu:
“Geçmişten gelen 30 bin üzerinde alacak-verecek davasının mahkemelerimizde bekletilmekte iken yaşanacak bir ekonomik şok ile bu davalar bir anda 2’ye 3’e katlanacaktır! Özellikle esnafımız döviz cinsinden olan borçları ve düşen gelirleri karşısında çaresiz bırakılmıştır. Bu konu her gün daha vahim bir hal almaktadır! Bankalarımız kendi kar marjlarını korumak adına, vatandaşlarımızla “her şey yolunda gidiyormuş gibi” beklenti ve koşullarda işlem yapmaktadır! KKTC’deki yerel bankalar da, KKTC’de şubesi olan TC Bankaları da Kıbrıs Türk halkına günümüzün sorunlarına çare olabilecek finansal araçlara erişim sağlamamıştır!” 

Ekonomi Bakanlığı göreve
Akpınar, KKTC'nin döviz risklerinin minimize edilmesi, vatandaşların borç ilişkilerinin yapılandırılması; kira, alacak, verecek kalemlerinde halkın selameti için önlem alınması gerektiğini, KKTC vatandaşlarına yönelik Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken Döviz Cinsinden Alacakların Yapılandırılması ve yeniden düzenlenmesi için gerekli kararları Bakanlar Kurulun’dan geçmesi gerektiğini, finans politikasından toplum çıkarlarını gözeten bir bankacılık anlayışına geçiş sağlanmalı ve KKTC Merkez Bankasının bu duruma hassasiyetle yaklaşması gerektiğini ifade etti.
Finansal okuryazarlığının ilerletilmesi, her yaştan insanın daha sağlıklı mali kararlar almalarına imkan sağlanması gerektiğini de vurgulayan Akpınar, bu konuda Eğitim Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığını göreve davet etti.

banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473