banner564
banner556

Ağır bir ceza bekleniyor

banner587

Elif Lort’u 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde öldüren Abdullah Çelik hakkındaki karar, Şiddete Yönelik Farkındalık Gününde açıklanacak

banner589
Ağır bir ceza bekleniyor

Suna ERDEN
Kuzey Kıbrıs’ta kadına karşı şiddetin en acı örneği olan Elif Lort cinayetiyle ilgili yargı süreci tamamlandı. Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Lort’u sokak ortasında 11 kez bıçaklayarak öldüren Abdullah Çelik hakkındaki ceza kararını 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde yani bugün açıklayacak. ‘Taammüden katillik’, ‘Adam öldürme’, ‘Kanunsuz bıçak taşıma’ ve ‘uygunsuz davranış, sarhoşluk’ suçlarından yargılanarak mahkum edilen sanığa verilecek hapis cezası süreci açıklanacak. 

banner571

Olayın geçmişi 
Afyon’dan KKTC’ye gelen ve pideci yanında çalışmaya başlayan Abdullah Çelik’in, Elif Lort ile kısa süreli ilişkisi olmuştu. Lort’un ilişkiyi sonlandırma kararı almasından sonra Abdullah Çelik, deliye dönmüştü. Çelik, 8 Mart 2020 tarihinde yanına 24 santimlik ekmek bıçağını alarak Girne’de Lort’un yaşadığı apartmanın önünde pusuya yatmıştı. Olay esnasında 41 promil alkollü olduğu da tespit edilen sanık, konuşmak için dışarıya çağırdığı Elif Lort’u evinin önünde boğazından ve vücudunun çeşitli yerlerinden 11 kez bıçaklamıştı.  Ağır yaralanarak hastaneye kaldırılan Elif Lort hayatını kaybetmişti.  Olay yerinden kaçan sanık, kısa sürede yakalanmış, cinayet silahı olan bıçak da bulunarak emare alınmıştı. Abdullah Çelik ise polise verdiği ifadede “Çok pişmanım. Ona zarar vermek istememiştim” demişti.  Sanık, soruşturmanın ardından 27 Mart 2020 tarihinde yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti. Ancak pandemi nedeniyle davalar aksamış, sanığın yargılama süreci de uzamıştı. Uzun süredir Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık hakkındaki mahkumiyet kararı geçtiğimiz gün açıklanmıştı. Mahkeme, Taammüden katillik’, ‘Adam öldürme’, ‘Kanunsuz bıçak taşıma’ ve ‘uygunsuz davranış, sarhoşluk’ suçlarından sanığı suçlu bularak mahkum etmiş, dava ceza kararı için ertelenmişti. 
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473