banner493

Anlamlı mesaj

Boğaz’da piknik yapanlar kirletti, Girneli gençler, yabancılarla birlikte temizledi

Anlamlı mesaj
banner432

Ömer KADİROĞLU

Girne Belediyesi bünyesinde oluşturulan Gençlik Platformu, Boğaz Piknik Alanı’nda “Çöp Bizim Sorumluluk Kimin?” sloganıyla çevre temizliği etkinliği gerçekleştirdi.
Çatalköy’ü Geliştirme ve Kültür Derneği (ÇADER) ve çevreye duyarlı “Take Action” grubundan gençlerin katıldığı etkinlikte, atıklar toplanarak sınıflandırılıp ayrıştırıldı. 
Dörtlü gruplara dağılan gençler bu çalışmada veri toplama işlemi de yaptı.
Girne Gençlik Platformu, sokakta yaşayan hayvanlar için yanlarında mama da getirerek, Altın Patiler Derneği’ne bağışta bulundu. 
Gençler, etkinlikte, herkesi çevreye karşı duyarlı olmaya ve sorumluluk almaya çağırdı.  
Etkinliklerde toplanan kitaplar da yaz sonunda ihtiyaçlı kişi ve kurumlara bağışlanacak.

Hep birlikte harekete geçmeliyiz
Take Action üyesi Erna Yurtdaş etkinlikle ilgili konuşarak, “Daha temiz bir Kıbrıs için umudumuzu kaybetmemeli, hep birlikte harekete geçmeliyiz” dedi. 
Gençlik Platformu Temsilcisi Hazay Say Ötün de, Gençlik Platformu adına konuşarak, “çevre kirliliği ile ilgili sorumluluğun herkese ait olduğuna” vurgu yaptı. 
Etkinliğe destek veren ÇADER üyesi Irene Raab Marancos da, “Gençlerle bu organizasyonları gerçekleştirmek bize ümit veriyor. Burada sadece çöp toplamadık aynı zamanda çöplerin ayrıştırılması konusunda da farkındalık yarattık” dedi.

Güngördü: Piknik alanının kontrolü bize verilebilir
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise, Boğaz Piknik Alanı’nda yaratılan çevre sorununun yıllardır sürdüğünü hatırlatarak, şunları kaydetti:
Yapılan bu etkinlik geri dönüşüm konusunda atık maddelerin yeniden kazandırılması ile ilgili yapılacak olan çalışmaların ilk adımıdır. Boğaz Piknik Alanı’ndan çıkarılan çöpler bize araştırma yapmak için veri toplamamızı sağlayacaktır. Çıkan veriler sonucunda nelerle karşılaşacağımızı bilip ona göre yol haritamızı belirleyeceğiz. Orman Dairesine bağlı olan Boğaz Piknik Alanı’nın daha önce de talep ettiğimiz gibi Girne Belediyesi’nin kontrolüne verilmesinin tekrar gündeme gelmesini ve buraya piknik yapmaya gelen insanları güzel, temiz bir ortamla karşılamak isteğimizi her zaman söyledik. Girne Belediyesi Gençlik Platformu’na Sosyal İşler Şubesi’ne ve katkı koyan tüm herkese teşekkür ederim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferhat İle Şi̇ri̇n
Ferhat İle Şi̇ri̇n - 3 hafta Önce

DEFAATLE YAZDIK.TEMİZLE, EN GEÇ 1 HAFTA SONRA YİNE AYNI. SEN, O PİSLİKLERİ ATANLARI TESPİT EDİP ,O PİSLİKLERİ CANLI YAYINDA KIÇLARINA SOKMADIĞIN İÇİN TAKRAR TEKRAR ATIYORLAR. YOL KENARLARI DA AYNI DURUMDA,KOLA VE BİRA ŞİŞESİ DOLU .SOK REKTUMLARINA CANLI YAYINDA, BAKALIM BİR DAHA ATARLAR MI ???????
AHMAKLIĞI BIRAK,GİDİP ONUN BUNUN PİSLİĞİNİ TOPLAMA.

banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner474

banner460