banner564
banner556

Ara elaman yetiştirilecek

banner587

Yaşam boyu eğitim kursları düzenlenmesini ve istihdam imkanı yaratılmasını hedefleyen ‘Mesleki Eğitim Faaliyetlerine’ ilişkin protokol imzalandı

banner589
Ara elaman yetiştirilecek

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği ve Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği arasında “Mesleki Eğitim Faaliyetlerine” ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.
Protokol ile 35/2020 sayılı Mesleki Yeterlilik Yasası çerçevesinde Yaşam Boyu Eğitim Kursları düzenlenmesi ve eğitimini tamamlayanların istihdamının sağlanması amaçlanıyor. 15 Kasım’a kadar başvuru kabul edilecek kurslar için OTEM, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği ve Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği’ne başvuru yapılabilecek.
Başbakan Ünal Üstel, ülkeye ve gençlere yeni bir istihdam kapısı yarattıklarını vurgulayarak, çalışmalara devam edeceklerini belirtti.
Cumhuriyet Meclisi Zalihe Çavuşoğlu Toplantı Salonu’nda, Başbakan Üstel’in şahitliğinde imzalanan protokole, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği Başkanı Salih Kayım ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Asbaşkanı Umut Gürtunç imza koydu.

Üstel: Faydalı olacak
Başbakan Ünal Üstel "Yine bakan arkadaşlarla bir ilke imza koyduk" diye başladığı konuşmasında, icraat yapmak için hükümete geldiklerini, Cumhuriyet Meclisi’nden geçirilemeyen ve uzun zaman bekleyen yasaları reform nitelikli olarak Meclis’ten geçireceklerini hep söylediklerini kaydetti.
Turizmin ülkenin lokomotif sektörü olduğunu ve her platformda ülkenin ekonomisini ileriye taşıyacağını söylediklerini ifade eden Üstel, turizmde yaşanan sıkıntıyı gidermek için Turizm Bakanlığı’na bağlı OTEM’in sektörlere ara eleman yetiştirdiğine dikkat çekti.
Turizmde ara eleman ve kalifiye eleman sıkıntısı çekildiğine işaret eden Başbakan Üstel, atılacak imzayla bir süredir kapalı olan OTEM’i yeniden faaliyete geçirerek, eğitimler verileceğini söyledi. Eğitim görecek kişilere verilecek asgari ücretin yarısı kadar ücreti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın karşılayacağını kaydeden Başbakan Üstel, gençlerin, alacağı eğitimle turizmde veya restoran sektöründeki sıkıntının giderileceğini düşündüklerini belirtti.
Bir soru üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde kurslar açılacağını belirtti.

Gürtunç: Büyük bir ihtiyaçtır
Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Asbaşkanı Umut Gürtunç de imza töreninde yaptığı konuşmada, protokole birlik adına imza koymaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Büyük bir ihtiyaçtır bizim için” dedi.
Verilecek kursların 105 kişi ile sınırlandırıldığını ifade eden Gürtunç, kursların süreklilik kazanması temennisini dile getirdi.

Kayım: Ülke adına bir eksikliği giderdik
Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği Başkanı Salih Kayım da, ülke adına bir eksikliği gidermek için protokole imza attıklarını belirterek, çalışmadan dolayı mutlu olduklarını söyledi.
Gençlerin kurslara ilgi göstermesini temenni eden Kayım, hizmet sektöründe, sertifikalı, yetiştirilmiş her türlü elemana çok ihtiyaçları olduğunu söyledi. Kayım, Restorancılar Birliği olarak çalışmaya gereken katkıyı vererek, yardımcı olmaya çalışacaklarını kaydetti.

banner571

Kursiyerlere asgari ücretin yarısı kadar ödeme yapılacak
Bu çalışma dönemi içerisinde kurslara katılacak olan kişilere asgari ücretin yarısı kadar maaşın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca ödeyeceğini kaydeden Taçoy, istihdamlarını teşvik etmek adına bu kişileri işe alanlara ise 2 yıllık işveren katkı payının yine bakanlığın İstihdamı Destekleme Merkezi’nden ödemesinin yapılacağını belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473