banner564
banner556

Astrazeneca askıya alındı

Astrazeneca aşının uygulanması hem kuzeyde hem güneyde askıya alındı

Astrazeneca askıya alındı

Covid-19'a karşı Oxford’un geliştirdiği AstraZeneca aşısının uygulanması hem Kuzey Kıbrıs’ta hem de Güney Kıbrıs’ta askıya alındı. 
Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Avrupa Birliği’nin (AB)  talebi üzerine Astrazeneca aşının uygulamasının durdurulduğunu açıkladı.
Üstel, Meclis’te milletvekillerinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, önceki akşam saat 21.00’de Avrupa Birliği’nden arandıklarını ve aşının durdurulduğunu bildirdi.
Üstel, bu aşıdan bugüne kadar bin 500 kişinin aşılandığını da söyledi.
AB’den sağlanan aşılar arasında yer alan Oxford Üniversitesi üretimi Astrazeneca marka aşılardan 
KKTC’ye Güney Kıbrıs vasıtasıyla 18 Şubat’ta ve 5 Mart’ta 2 bin 500’er adet olmak üzere toplam 5 bin aşı gelmişti.

Yarına kadar askıda
Güney Kıbrıs’ta da AstraZeneca aşılarının kullanımını, askıya aldığını duyurdu.
Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, aralarında Güney Kıbrıs’ın da bulunduğu bazı Avrupa ülkelerinin, AstraZeneca aşılarının yapılmasını askıya aldığını, öte yandan Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) ise bu aşıyı olan kişilerin güvenliği konusunda herhangi bir endişeye gerek olmadığı yönündeki açıklamasına da devam ettiğini yazdı.
Habere göre Rum Sağlık Bakanlığı açıklamasında, bahse konu aşının yapılmasının Perşembe gününe kadar durdurulduğunu kaydetti ve bu aşıların yapılması planlanan kişilerin ise aşı merkezlerine gitmemesi çağrısında bulundu.
Rum Sağlık Bakanlığı, aşının kullanımının askıya alınması kararının, Avrupa İlaç Ajansı’na bağlı “Farmakovijilans Risk Değerlendirme Komitesinin” (PRAC) bilirkişi raporunu beklenirken alındığını ifade etti.

Riskleri var
Covid-19'a karşı geliştirilen ilk iki aşıdan olan Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımı AB'nin en büyük ülkelerinde, kanda pıhtılaşma yaratıp derin damar tıkanıklığı ve akciğer embolisi gibi hastalıkların riskini artırıyor olabileceği kuşkusuyla geçici olarak durdurulmuştu. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ADALET BİR GÜN ELBET !
ADALET BİR GÜN ELBET ! - 2 yıl Önce

DEFAATLE SÖYLEMİŞTİM BUNU !!! BİR AŞI, ANCAK VE ANCAK 20-25 YILDA PİYASAYA SÜRÜLÜR.BUNLAR,NE İDÜĞÜ BELİRSİZ AŞILARI 1 YILDA PİYASAYA SÜRDÜ...TABİPLER BİRLİĞİ,SAĞLIK BAKANLIĞI VE DİĞER YETKİLİLER HESAP VERMELİ !!! ACİLEN

Bır Vatandaş
Bır Vatandaş @ADALET BİR GÜN ELBET ! - 2 yıl Önce

Olur mu öyle şey? 20-25 yıl beklesek ve pandemı devam etseydi dünya ne hale gelirdi hiç düşündünüz mü?
Aşılar hızlandırılmış bir sureçten geçerek hazırlandı ama yine de onbinlerce kişi uzerinde denenerek olabilecek en guvenli şartlar oluşturulmaya çalışıldı. Yani öyle tamamen güvensiz rastgele üretilmiş değiller.
Sizin dediğiniz mormal şartşarda geçerli ama hiç de normal şartlarda değiliz farkındaysanız, dünyayı bir pandemi almış götürüyor. Bu şartşarda 20-25 sene beklemek mümkün değil yoksa dünya tam bir felakete dönüşürdü.

SIRADAKİ HABER

banner464

banner474