banner564

Bir milyar 250 milyon lira

KKTC halkının bugünden itibaren 4,5G üzerinden konuşmaya başlayacağını belirten Arıklı, ihaleden devlet kasasına girecek parayı da açıkladı

Bir milyar 250 milyon lira
banner598

Kuzey Kıbrıs’a gece yarısından itibaren 4.5G devreye girdi. 
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, bugün itibarıyla KKTC halkının 4,5G üzerinden konuşmaya başlayacağını belirterek, "Halkın bilişimde çağı yakalaması amacıyla yapılan 4G ve 5G frekans ihalesinde hazineye bir milyar 250 milyon lira girecek." dedi.
Arıklı, AA muhabirine, KKTC'de mobil iletişimde 2008'den bu yana 3G frekansının kullanıldığını ifade ederek, "Bazı bürokratik sıkıntılar dolayısıyla 4G'ye geçişi gerçekleştiremedik." diye konuştu.
KKTC ekonomisinin turizm ve yükseköğretim ağırlıklı olduğunu dile getiren Arıklı, gençlerin, çoğunlukla "home ofis" çalışan turistlerin ve iş adamlarının hızlı internet talepleri doğrultusunda, bilişim teknolojilerinde çağı yakalamak amacıyla, geçen yıl "IMT Hizmet ve Sayısı Sınırlandırılmış Bireysel Kullanım Hakları ile Kurulacak Altyapılara İlişkin Yetkilendirme İhalesinin (4G ve 5G İhalesi) yapıldığını anlattı.
Yıllardır üzerinde çalışılan ama bir türlü başarılamayan söz konusu ihaleyi gerçekleştirmenin kendilerine nasip olduğunu belirten Arıklı, söz konusu frekans ihalelerinin ilkini Turkcell'in, ikincisini de Telsim'in kazandığını kaydetti.
İletişim teknolojisinde çağı yakaladıklarına dikkati çeken Arıklı, bugün itibarıyla KKTC'lilerin 4G ve 4,5G üzerinden konuşma imkanı ve internet hizmetine kavuşacaklarını ifade etti.
Arıklı, şu değerlendirmede bulundu:
"İhale kapsamında ödemeler başladı. Günün sonunda bir milyar 250 milyon lira KKTC devlet hazinesine girecek. Vatandaşlarımızın bilişim teknolojilerinde çağı atlaması için gerekli altyapı çalışmalarını tamamlayan Turkcell bugün itibarıyla 4G ve 4,5G'yi kullanmaya başlayacak. Şartnameye göre kasım ayında aynı hizmeti vermesi beklenen Telsim yetkilileri de altyapı çalışmalarını tamamladıklarını, yakın zamanda 4G, 4,5G hizmeti vermeye başlamak istediklerini bize ilettiler. Biz de bu talebi, Bakanlar Kurulunda ele alabileceğimizi söyledik."
"İhale kapsamında 5 yıl içinde 5G'ye geçişin gerçekleşmesi gerekiyor." diyen Arıklı, teknolojide çağın gerisinde kalmamak için gerekli çalışmaları yapacaklarını sözlerine ekledi.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2023, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474