banner564
banner622

Bütçe artırımı talep edecek

Bakan Arıklı, Karayolları Dairesi’nin yeniden tam işlevli hale getireceklerini söyledi

Bütçe artırımı talep edecek
banner598

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Karayolları Dairesi’nin eski günlerine kavuşması için çalışmalara başladıklarını belirtti. 
Arıklı, dairenin sadece yol temizliği yapan bir kurumdan çıkarıp, yol inşa eden bir daire haline getirmek istediklerini söyledi. 
Karayolları Dairesi müdürlüğünde ki yeni yapılanma ile personelin daha iyi organize edildiğini, araçların tamir edilmesi sürecinin ve tam teşekküllü bir Karayolları Dairesi oluşturma yönünde planlamaların başladığını belirten Arıklı, “Anavatan Türkiye sağolsun, her alanda olduğu gibi KKTC’nin karayollarına önemli katkılarda bulundu. Karayolları Dairesi bu yolların yüksek standartta tutulmasından sorumlu ancak ne yazık ki bir türlü yeterli bütçe alınamıyor. Hükümetimizin bu konuya gerekli önemi vermesi ve insanımızın yollardaki can güvenliğinin sağlanması için gerekli bütçenin ayrılmasını istiyoruz” dedi. 
Bakan Arıklı, Karayolları Dairesinin sorumluluk alanı içerisinde toplam bin 651 km’lik yol bulunduğunu, türlü imkânsızlıklara, araç ve personel eksikliklerine rağmen yol projeleri ürettiğini, ana arterlerin temizlenmeye başlandığını ve yatay ve düşey işaretlemeler konusunda da sorumluluğunu yerine getirmeye çalıştığını ifade etti. 

“Israrla bütçe artırımı talep edeceğim”
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan ve geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren ekonomik ve işbirliği protokolünün gereklerini yerine getirmek için çalışacaklarını, ancak devletin vergi gelirinin artması için yapılacak düzenlemelerin ardından karayollarına gerekli önemin verilmesini ve bu konuda ısrarla bütçe artırımı talep edeceğinin altını çizdi. 
Bakan Arıklı, Karayolları Dairesi’nin şu anda personel ve araç eksikliğinin giderilmesi için çalıştıklarını, dairenin envanterinde bulunan bazı araçların ülkede tamir edildiğini, Yol Boya Çizgi Makinesi ve bir kamyonun Türkiye Cumhuriyeti’nde tamir edilmeleri için Bakanlar Kurulu tarafından karar alındığını kaydetti. 

Tabela atölyesi faaliyete geçirilecek 
İşçi sayısının az olmasına rağmen etkin bir organizasyon yapılarak her gün dört ekibin yol temizliği yapmak için ülkenin çeşitli bölgelerinde görev yaptığını aktaran Arıklı, yakın gelecekte yol çizimleri ve trafik işaretlerinin bakım ve onarımının tamamıyla Karayolları Dairesi tarafından yapılacağını, tabelaların bakım onarımı için kurulan atölyenin yeni ekipmanlarla desteklenip faaliyete geçirileceğini ifade etti. 
Bakan Arıklı, Karayolları Dairesi tarafından gerek proje gerekse sahada yapılan çalışmaları şu şekilde sıraladı:  
1. Girne’nin batısında trafiği rahatlatıp zaman ve yakıttan tasarruf sağlayacak, karbon salınımı önemli ölçüde azaltıp hava kalitesini artıracak olan II. Etap Girne Alsancak Yolu tamamlandı. Projesi Karayolları Dairesi tarafından çizilen yolun III.Etap yapımı için ihale hazırlıkları tamamlandı. 
2. Projesi Karayolları Dairesi tarafından çizilen Yiğitler-Pile Arası Yolunu Yapımı için İhaleye çıkıldı. 
3. Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Değirmenlik ve Mesarya Belediyeleri ile işbirliğine gidilerek trafik güvenliğinin önemli bir unsuru olan yabani ot temizliği ve ağaç budama işleri devam ediyor.  
4. Karayolları Dairesi’ne bir Elektrik Mühendisi istihdam edildi. Bundan böyle yol aydınlatmalarında meydana gelen arızaların giderilebilmesi ve yeni projeler hazırlanması için çalışmalar başlatılmıştır. 

 “Akıllı kavşak sistemleri uygulamaya konacak”
Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu üzerinde bulunan çemberlerin aydınlatılması ve ışıklı sinyalizasyon ile ilgili Karayolları Dairesi’nin yakında çalışma başlatacağını ifade eden Arıklı, Gönyeli Çemberi ile Haspolat Çemberi arasındaki yola trafik yükünün azaltılması için akıllı kavşak sistemlerinin uygulamaya konacağını belirtti.  
Arıklı, Karayolları Dairesi’nin Değirmenlik-Çatalköy Yolunda (Girne dağ yolu) bakım onarım çalışmaları yapacağını bununla birlikte karayolu ağında gerekli yerlerde oto korkulukların bakım onarım ve yenilenme çalışmasının sürdürüleceğini sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kuzey sozer
Kuzey sozer - 9 ay Önce

Yorum yok

SIRADAKİ HABER

banner608

banner473