banner564

Cenaze töreni bugün

Birkan Uzun’un Ercan’a gelen naaşını milli sporcular omuzunda taşıdı

Cenaze töreni bugün
banner598

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) geçirdiği kayak kazasında hayatını kaybeden 28 yaşındaki Kıbrıslı Türk dağcı Birkan Uzun’un naaşı KKTC’ye getirildi. Birkan Uzun’un naaşı 10 milli sporcu tarafından aprondan alınıp Güzelyurt Belediyesi’ne ait cenaze nakil aracına taşındı.
Uzun bugün Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenecek cenaze töreniyle, Güzelyurt Fatih Camii’nde kılınacak öğle namazına müteakip Lefkoşa Mezarlığı’na defnedilecek.  

Uzun’un naaşı Tatar ve sevenleri tarafından karşılandı
Antarktika'nın en yüksek noktası Vinson Dağı'nın zirvesinde KKTC bayrağını dalgalandıran, başarısıyla gönüllerde taht kuran Uzun’un naaşı ailesi, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve sevenleri tarafından karşılandı.
Ercan Havalimanı'nda toplananlar, Birkan Uzun'un tabutu omuzlarda taşınırken gözyaşlarını tutamadı.
İstanbul'dan gelen uçak saat 19.15 civarında Ercan Havalimanı’na indi.
Birkan Uzun’un naaşı 10 milli sporcu tarafından aprondan alınıp Güzelyurt Belediyesi’ne ait cenaze nakil aracına taşındı.
Uzun, bugün Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenecek cenaze töreniyle, Güzelyurt Fatih Camii’nde kılınacak öğle namazına müteakip Lefkoşa Mezarlığı’na defnedilecek.  
Hayatını kaybettiği 1 Ocak’tan itibaren onu tanıyan, tanımayan vatandaşlar, Birkan Uzun’un Vinson Dağı'ndaki fotoğrafını sosyal medyadaki profil hesaplarına ekleyerek üzüntüsünü ifade ediyor. Ercan’a gelen sevenleri ise Uzun’un fotoğrafının olduğu maskeleri takıyor.

KKTC bayrağını dalgalandırmıştı
Amerika'nın Washington eyaletinin Seattle şehrinde yaşayan ve aslen Güzelyurtlu olan 28 yaşındaki Uzun, 16 Aralık 2021'de, 4 bin 892 metre rakımıyla Antarktika'nın en yüksek noktası olan Vinson Dağı’nın zirvesine ulaşarak, KKTC bayrağını dalgalandırmıştı.  
Vinson Dağı, "7 kıta 7 zirve" hedefiyle yola çıkan Uzun’un beşinci zirvesiydi.
Başarısı Türkiye medyasına da yansıyan Uzun, "Bu tür dağların zirvesine çıkmak, bu hedeflere ulaşmak çok çok güzel bir duygu ve gurur. KKTC'yi de temsil ettiğim için çok gururluyum” açıklamasında bulunmuştu. KKTC’deki devlet ve hükümet yetkilileri gibi Türkiye’deki yetkililer de Uzun’un kaybından duyduğu üzüntüyü paylaşmıştı.
1993 yılında Gazimağusa'da dünyaya gelen Uzun, 2011'den bu yana ABD'de yaşıyordu.

Tatar: Acımız çok büyük
Bu arada cenazeyi karşıladıktan sonra duygularını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla aktaran Tatar, şunları ifade etti:
“Birkan Uzun evladımızın cenazesini gözyaşları ile 10 milli sporcumuzla Ercan Havalimanı’nda karşıladıktan sonra Güzelyurt’a götürüyoruz. Acımız çok büyük. Birkan her zaman kalbimizde olacak, ismi ona yakışır bir şekilde yaşatılacaktır. Birkan’ımıza Allah’tan rahmet diler, ailesinin büyük acısını paylaşır, ailenin ve tüm halkımızın başı sağ olsun.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474