banner564
banner556

Çok üzücü bir durum

ALS, MS, diyaliz ve kanser hastalarının ilaçlarına ulaşma konusunda sıkıntı yaşadığı bildirildi

Çok üzücü bir durum

Evrensel Hasta Hakları Derneği (EHHD), en  temel hasta haklarından biri olan ilaca ve tedaviye erişim hakkının devlet eliyle ihlal edildiğini savundu ve eldeki kıt kaynakların sosyal devlet anlayışıyla, etkin ve adil şekilde öncelikle  sağlık gibi elzem hizmetlere harcanmasını istedi.
ALS, MS, diyaliz, kanser hastalarıyla ve diğer bazı hastaların  ilaçlarına ulaşma konusunda sıkıntı yaşadığını kaydeden EHHD, hastaların ilaçlarını ücretsiz temin etmek yerine, özel eczanelere gidip cepten harcama yaparak almak zorunda bırakıldığını savundu.
Dernek açıklamasında, ilaç yokluğu ve eksikliği konusuyla ilgili olarak İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü’nün “Hayati öneme haiz ilaçların tedarikine bu süreçte öncelik verdik ve bunları aksatmamaya çalıştık. Her hasta bizim için değerlidir ama eldeki imkanlara göre de hareket etmek durumundayız” açıklaması yaptığı iddia edildi ve bunun gerçekleri yansıtmadığı ileri sürüldü.

“Siyasi atamalar için para var…”
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“İlaç yokluğu ve eksikliği hükümetin vizyon ve tercihlerinin sonucudur.  EHHD olarak hükümete soruyoruz; ‘Yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı için kaynak bulunurken, yeni siyasi atamalar, yeni makam araçlarının alımı için biz vergi verenlerin kesesinden bütçe ayrılırken, hastaların hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu ilaçlara ”devletin kaynakları kısıtlı” gerekçesi gösterilmesi devlet eliyle hak ihlali değil midir?
 EHHD olarak soruyoruz: 1977 yılından bugüne, 16 kez Sağlık Bakanlığı’nı yönetmiş ve halen yönetmekte olan partinin ve diğerlerinin seçim dönemlerinde bizlere vaat edip sözünde durmadığı “sağlığın finansmanı için Genel Sağlık Sigortası ve İlaçta Otomasyon” u kaç seçime daha  malzeme yapacaksınız?”
 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 10:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 2 yıl Önce

KKTC de sağlık Allaha emanet tabiki olay sistemsizlik sorunu çalışan sorunu degil

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473