banner564
banner556

Eğitin çalıştırın

Avrupa Komisyonu, güneydeki ara eleman sıkıntısını çözmek için Kıbrıslı Türkleri önerdi

Eğitin çalıştırın

Avrupa Komisyonu’nun, Rum Çalışma Bakanlığı’na gönderdiği bir mektupla, Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs’taki çalışma hayatında yer alabilmeleri adına faaliyetlerde bulunulmasını istediği bildirildi.
Komisyon’un mektubunda, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’ta ciddi anlamda çalışan eksiği bulunan “konaklama, yiyecek-içecek, insan sağlığı, elektrik, doğal gaz, inşaat ve tarım, ” gibi alanlarda eğitimden geçirilerek iş hayatına dahil edilebileceğini vurgularken, bu alanlarda özellikle “hemşire ve ebe, uygulama programcıları, tezgahtar, şoför ve hatta aşçı ve tarım işçileri” eksikliğinin bulunduğuna dikkat çektiğini yazdı.
Kathimerini gazetesi: “Çalışma Zincirinde Kıbrıslı Türkler İçin GYÖ” başlığı altında verdiği haberinde, Avrupa Komisyonu’nun Rum Çalışma Bakanlığı’na gönderdiği bir mektupta, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’taki çalışma ortamına dahil edilmesi ve yetilerinin arttırılması için eğitim programları düzenlenmesini istediğini yazdı. 
Gazete, Avrupa Komisyonu İstihdam Dairesi Genel Müdürü Joost Korte imzasını taşıyan ve İngilizce kupürüne de yer verdiği mektubun Rum Çalışma Bakanlığı ve bakanlığı genel müdür Andreas Zahariadis’e gönderildiğini belirtirken, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’taki çalışma hayatına katılımlarının sağlanmasının “iki tarafı birbirine yakınlaştıracağı ve bir Güven Yaratıcı Önlem (GYÖ) görevi göreceğinin” vurgulandığını aktardı.
Komisyonun mektubunda, Kıbrıslı Türklere yönelik eğitim programlarının oluşturulması ve bu programlar yoluyla Kıbrıslı Türklerin çalışma hayatına katılımının gerçekleşmesinin “Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine de katkı sağlayacağı” iddia edilirken, Komisyonun bu eğitim programlarını “Avrupa Sosyal Fonu+” (ESF+) ve “Kıbrıslı Türklere Mali Yardım Tüzüğü” kapsamında finanse edilebileceği ifade edildi.
Bu tür uygulamaların “Kıbrıslı Türklerin AB’yle daha yakın hale gelmelerini de sağlayacağı ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesinin faydalarını fiilen ortaya koyacağı” iddia edilen mektupta ayrıca Rum Dışişleri Bakanı ve Komisyon arasında gerçekleştirilen bu görüşmeler ışığında Rum Çalışma Bakanlığı’nın “atılacak adımların belirlenmesi amacıyla uzmanlar arasında bir toplantı ayarlaması” talep edildi.

Kıbrıslı Türklere Yunanca dersi
Gazete, Komisyon’un mektubunda ayrıca, Kıbrıslı Türklerin yetilerinin arttırılabilmesi adına eğitim programları düzenlenmesi sürecinin, Kıbrıslı Türklere Yunanca öğretilmesiyle sentezlenmesi tavsiyesinin de verildiğini yazdı.
Kıbrıslı Türklere yönelik eğitim programlarının Yunanca dersleri de içermesi gerektiği vurgulanan mektupta; “Kıbrıs makamlarının Kıbrıslı Türkler için hali hazırda bu tür dersler veriyor olmalarına karşın bunların çok yaygın olmadıklarını anlıyoruz. Komisyon’un birimleri, bu tür girişimlerin güçlenmesi için yollar bulunmasını birlikte ele almaya hazırdır” ifadelerine de yer verildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472