banner493

Ekonomi dara düşürülmemeli

KTTO, vaka sayılarının düşürülmesi için bir dizi ön önlemler alınmasını istedi ve uyardı:

Ekonomi dara düşürülmemeli
banner432

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), vaka sayılarının daha da artış göstermemesi ve düşürülmesi için bir dizi ön önlemler alınmasının çok önemli olduğunu bildirdi.
Yapılan açıklamada, sağlığın her şeyin başında geldiği belirtilerek, “Fakat bu, ekonomik yaşamı ve özel sektörü, işvereni ile çalışanı ile yok sayılarak, göz önünde bulundurmayarak yapılamaz” denildi.
Herkesin büyük bir sorumluluk taşıdığı vurgulanan açıklamada, iş yerlerini kapatmanın birçok vatandaşın işsiz kalması, maaş alamaması ve evine ekmek götürememesi demek olduğu kaydedildi.

banner499
Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu tarafından alınan ‘kısmi kapanma’ kararında tüm kurallara harfiyen uyulduğu ifade edilen Ticaret Odası açıklamasında, “Kendi inisiyatifimizle perakende mağazalarımızın çalışma saatlerinde kısıtlama yaparak 10.00-18.00 saatlerine aldık” ifadeleri kullanıldı.
Kamu çalışanlarının her şartta maaşlarını alıp evlerine ekmek götürebileceği fakat özel sektör için aynı durumun söz konusu olmayacağı savunulan açıklamada, bu nedenle ‘tam kapanma’ kararı alınmadan önce uygulanabilecek, ekonomiyi dara düşürmeden alınabilecek önlemler olduğu ifade edildi.
Çalışan iş yerlerinin Covid-19 tedbirlerine tam uyması, belediye ve kolluk kuvvetleri ile iş birliği içerisinde denetimin artması gerektiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“İş yerlerimizi ve çalışanlarımızı ayakta tutacağının garantisini devlet verebiliyorsa o zaman tam kapanalım. Aksi takdirde geçtiğimiz hafta sonu belirttiğimiz gibi alınacak tüm önlemlerde biz elimizi taşın altına koymaya kararlıyız. Tüm kurallara uygun çalışılmasını sağlamak için elimizden geleni yapacağımızı belirtiriz.” 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460