banner556

Eylem kalktı

Atun, kamuda örgütlü sendikalarla bir araya geldi, ek mesailer konusunda uzlaşıya varıldı

Eylem kalktı

Maliye Bakanı Sunat Atun, kamuda örgütlü sendikalarla bir araya geldi. Atun, ek mesailer konusunda uzlaşıya varıldığı açıkladı.
Sendikalar da, Pazartesi günü başlattıkları ek mesaiye kalmama eylemini sonlandırdıklarını duyurdu.
Açıklamaya göre, Maliye Bakanı Atun, kamuda örgütlü Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Metin Atan ve Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu ile dün öğle saatlerinde bakanlıkta bir araya geldi.
Maliye Bakanı Atun yaptığı açıklamada, Ocak ayı ek mesaisinin, pazartesi günü ödendiğini hatırlatarak, sendikalarla varılan uzlaşıya müteakip, Şubat ayı ek mesailerinin hazır olanlarının bugün hesaplara yatmaya başladığını, en geç Salı gününe kadar tümünün tamamlanmasını hedeflediklerini kaydetti.  

“Temmuzda, Mart ve Nisan ayı ek mesaileri ödenecek”
Bakan Atun, aynı anlayış çerçevesinde Temmuz ayı içerisinde de, Mart ve Nisan ayı ek mesailerinin ödeneceğini söyledi.
Atun, özellikle zor şartlarda görev yapan, fedakârlık gösteren tüm kamu çalışanlarına, kamu işçilerine ve iş birliği içerisinde yapıcı bir şekilde hareket eden sendika başkan ve yöneticilerine de gösterdikleri anlayıştan ve fedakârlıktan dolayı teşekkür etti.
Geçmişte ek mesailerin rutin seyrinde ödendiğini ancak küresel salgının özellikle baş gösterdiği dönemden sonra ödemelerde ciddi aksaklıklar yaşandığını ifade eden Maliye Bakanı Atun, geçmiş dönemlerdeki Maliye Bakanlarının da ilgili sendikalarla bir araya gelerek, bu ödemeleri takvime bağladıklarını hatırlattı.

“Reel sektör ödemelerine de önem veriyoruz”
Reel sektör ödemelerine de önem verdiklerini vurgulayan Atun, kamu çalışanının yanında reel sektör ödemelerinin de takvimlendirilmiş bir şekilde, eş zamanlı yapılmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Atun, bu bağlamda hafta başında doğrudan gelir destekleri ile küçükbaş hayvan yetiştiricilerine ödeme yapıldığını kaydetti.

Bir takım sorunlar oluştu
Biriken bir takım sorunların olduğuna işaret eden Bakan Atun, özellikle taşeronlar üzerinden hizmet alımı ile yapılan hizmetler karşılığı ödemelerde de birtakım sorunlar oluştuğuna değindi. Sunat Atun, bu çerçevede Maliye Bakanlığı olarak bu hizmeti alan bakanlıklarla çalışarak, mağduriyetin kaldırılması için çok süratli bir şekilde çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Sendikacılardan Atun’a teşekkür
Bakan Atun’un ardından toplantıda yer alan sendika başkanları da kısa birer konuşma yaptı. KTAMS, Kamu-Sen ve Kamu İş başkanları, sorunların çözümüne yönelik gösterdiği diyalog ve istişare için Maliye Bakanı Sunat Atun ve bürokratlarına teşekkür etti.
KTAMS Başkanı Güven Bengihan, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların farkında olduklarını belirtti, personel eksikliği nedeniyle görev alan emekçilerin de emeğinin karşılığını gününde alması gerektiğini söyledi.
Kamu-Sen Başkanı Metin Atan da, sorunun uzlaşıyla çözüme kavuşmasından dolayı memnun olduklarını dile getirdi.
Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu da, amaçlarının memleketi kaosa sürüklemek olmadığını ifade ederek, çalışanın dayandığını ve gösterebildiği anlayışı gösterdiğini ancak hakkını da zamanında almasının önemli olduğunu kaydetti.

3 sendika ortak açıklama yaptı
Öte yandan 3 sendika adına yazılı açıklama yapan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Pazartesi günü başlattıkları ek mesaiye kalmama eyleminin sonlandırıldığını bildirdi.
KTAMS, Kamu-Sen ve Kamu-İş olarak dün Maliye Bakanı ile toplantı yaptıklarını kaydeden Bengihan, toplantıda Şubat ayı ek mesailerinin hazır olanlarının hesaplara yatmaya başlaması ve en geç Salı gününe kadar tümünün tamamlanması, Mart ve Nisan ayı ek mesailerinin Temmuz ayı içinde ödenmesi konusunda uzlaşıya varıldığını belirtti.
Bengihan, ödemelerin bundan sonra düzenli olarak yapılması konusunda da uzlaşıldığını kaydetti.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 1 hafta Önce

Ek mesai günlük 8 saati üzerine veya haftada 45 saatin üzerine ödenir hangi akla uyup yarım gün çalışıp sonra da ek mesai sacmaliginda geziyorsun yazın yarım gün çalışmak Allah'ın emri mi

SIRADAKİ HABER

banner456

banner465