banner564
banner556

Gençlere destek

Meral Akıncı ve Andri Anastasiadis, Lefkoşa’nın Baf Kapısı yakınındaki Pallas Tiyatrosu’nda gerçekleşen klasik müzik konserini izledi

Gençlere destek
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, dün akşam, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in eşi Andri Anastasiadis ile birlikte, İki Toplumlu Kültür Komitesi’nin himayesinde düzenlenen Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum genç müzisyenlerin verdiği klasik müzik konserini izledi.
Lefkoşa’nın Baf Kapısı yakınındaki Pallas Tiyatrosu’nda gerçekleşen konser, iki toplumun liderlerinin eşlerinin sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında yeniden buluşmalarını sağladı.
Gecede Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum fotoğraf sanatçılarının eserleri de ayrıca sergilendi.
Meral Akıncı, Andri Anastasiadis ile birlikte, konser öncesi gazetecilere verdiği demeçte, nüfusun yarısını oluşturan kadınların eşit fırsatlara sahip olması gerektiğini belirtti ve Kıbrıs sorununun çözümü için kadınların çabasına, heyecanına ve bilgisine duyulan gereksinime dikkat çekti. Akıncı, kadınların çözüm sürecine dahil olma yolunu açma amacıyla ilk kez lider eşlerinin eşsiz olarak sosyal bir etkinlikte bir araya geldiğinin altını çizdi. Eşlerin bir araya gelmesinin olumlu çabalara katkı yaptığını kaydeden Meral Akıncı, konser ve sergi için bir araya gelen genç sanatçılara, hem birlikte sanat yapma imkânı yarattıkları hem de lider eşlerinin iki toplumun karşısına birlikte çıkarak insanlara ulaşmalarında mekân yarattıkları için teşekkür etti.
Andri Anastasiadis ise, böyle bir konserde Meral Akıncı ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, lider eşleri olarak Kıbrıs sorununun çözümü için gereken katkıyı yapacaklarını kaydetti. Geceye BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Rum Yönetimi eski Başkanı Yorgo Vasiliu ve birçok Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum yetkili de katılarak konseri izlediler.

Meral Akıncı resepsiyona katıldı
Öte yandan Meral Akıncı, önceki gün akşam, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa M. Buttenheim’ın, adayı ziyaret eden BM Kadın Örgütü'nün Avrupa ve Merkez Asya Bölgesel Direktörü Ingibjorg Solrun Gisladottir’in onuruna düzenlediği resepsiyona katıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2016, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472