banner556

Genel kurula sevk edildi

Komitede, Ek Bütçe ve Genel Tarım Sigortası Fonu Bütçe tasarıları oy çokluğuyla onaylandı

Genel kurula sevk edildi

Cumhuriyet Meclisi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi dün toplanarak “2022 Mali Yılı Ek Bütçe Yasa Tasarısı” ve “Genel Tarım Sigortası Fonu 2022 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı”nı oyçokluğuyla onaylandı.
Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkan Vekili CTP Milletvekili Fikri Toros’un çağrısıyla toplanan komitede ilk olarak komite başkanlığı seçimi yapıldı ve UBP Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay oybirliğiyle komite başkanı seçildi.
Açıklamaya göre, Cumhuriyet Meclisi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, başkan seçiminden sonra  “2022 Mali Yılı Ek Bütçe Yasa Tasarısı” ve “Genel Tarım Sigortası Fonu 2022 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı” ele aldı. Komite, bahse konu her iki tasarıyı oyçokluğuyla onaylayarak, genel kurula sevk etti.
Komite toplantısına davetli olarak, Maliye Bakanı Sunat Atun ile Maliye Bakanlığı, Hazine ve Muhasebe Dairesi, Gelir ve Vergi Dairesi ve Tarım Sigorta Fonu’ndan üst düzey yöneticiler katılarak görüş ve önerilerini komiteye aktardı.
Toplantıya Toros ve Canaltay'ın yanısıra komite üyeleri UBP Milletvekilleri Hasan Küçük ve Alişan Şan ile CTP Milletvekili Salahi Şahiner katıldı.
Toplantıda ayrıca, UBP Milletvekili Hüseyin Çavuş ve CTP Milletvekili Erkut Şahali yer aldı.
-Maliye Bakanı Atun: “Ek Bütçe olumsuz yansımaları ortadan kaldırabilmek amacıyla hazırlandı”
Maliye Bakanı Sunat Atun, Ek Bütçe Yasa tasarısını hazırlamaktaki genel gerekçenin, 2022 Mali Yılı Bütçesi onaylandıktan sonra meydana gelen yüksek enflasyonun ülkeye getirdiği olumsuz yansımaları ortadan kaldırabilmek olduğunu belirtti.
Maliye Bakanı Sunat Atun, özel sektörün gelişmesi, çalışması, yatırım yapılabilmesine olanak sağlayacak finansman imkânının sağlanması, alt yapı yatırımları, esnaf ve KOBİ desteklerinin çeşitlendirilerek devreye alınması, yatırımın güçlenmesi, bu yolla ekonomik aktivitelerin canlanarak, büyüme, refah ve istihdam artışının hedeflendiğini söyledi.
Bakan Atun ayrıca, dar gelirli vatandaşında desteklenmesi gerektiğini vurguladı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner455