banner564
banner556

Hayat normale dönüyor

Uzun bir aranın ardından geniş bir açılım süreci başlıyor

Hayat normale dönüyor

KKTC’de, Coronavirüs önlemlerinin ardından başlatılan normalleşme süreci çerçevesinde bugün geniş bir açılıma gidilecek. Bugünden itibaren gece sokağa çıkma yasağı kalkacak. Ancak maske takma zorunluluğu devam edecek. 
Oteller, bet ofisler ve dövme salonları;  kültür- sanat etkinlikleri, sinema, sergi ve kütüphaneler; bireysel spor branşları ve kreşler hizmet vermeye başlayacak.
Personel taşıyan araçların da çalışmasına izin verilecek. Toplu taşıma konusunda hafta içi açıklama yapılacak.

Pile’ye giriş-çıkış
Pile'de yaşayan Kıbrıslı Türklerin, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği koşullara uyulması kaydıyla Kuzey Kıbrıs’a geçişleri de başlayacak. Geçiş yapmak isteyenler Güney’e geçmeyeceği konusunda kişisel taahhütte bulunacak.
İlk geçişte PCR yapılması ve bunun denetlenmesi gerekecek. Ailesi, işi kuzeyde olan Kıbrıslı Türkler için kolaylık sağlanacak. Pile’deki vatandaşın vereceği taahhüt, oluşturulacak mekanizma ile denetlenecek.
Bu çerçevede, bugünden itibaren köy muhtarı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Pile’de yaşayanlara peyderpey PCR testleri yapılmaya başlanacak.

Yurt dışından gelişler
Yurt dışında bulunan ve olağan ikametleri KKTC olan, yani normal şartlarda KKTC’de yaşayan vatandaşların ülkeye girişine de izin verilecek. Ülkeye gelecek vatandaşlar karantinada kalacak, karantina masrafları devlet tarafından karşılanacak.
Muhtemelen 5 Haziran, 11 Haziran ve 17 Haziran’da İngiltere’den KKTC’ye charter sefer düzenlenecek.
Çalışma izni, oturma izni, öğrenci izni vb. nedeniyle KKTC’de ikamet ve çalışma izni olanlar, 
8 Haziran’dan itibaren ülkeye gelebilecek. Bu kişiler de 14 gün karantinada kalacak ancak karantina masraflarını kendileri ödeyecek.
Covid-19 dâhil, her ne sebeple olursa olsun, yurt dışında vefat eden KKTC vatandaşlarının cenazelerinin ülkeye getirilip defnedilmesi de, bugünden itibaren mümkün olacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner468