banner564

‘Holguin’e söyleyeceğim’

Tatar, Türkiye ile yürütülen yeni siyasetten geri adım atılmasının söz konusu olmadığını belirtti

‘Holguin’e söyleyeceğim’
banner598

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile tam bir uyum içinde yürütülen yeni siyasetten geri adım atılmasının söz konusu olmadığını belirterek, bunu bu hafta görüşeceği Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar da bir kez daha ileteceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının uluslararası eşit statüsü, egemenliği ve devleti kabul edilmediği sürece müzakere sürecinin başlatılmasının mümkün olmadığını ifade ederek, yeni siyaset temelimde yürüttükleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası görünürlülüğünü artırma çalışmalarını devam ettireceklerini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gambiya’da katıldığı İslam İşbirliği Teşkilatı temaslarını tamamlamasının ardından ülkeye döndü.Tatar, ülkeye dönüşünde düzenlediği basın toplantısında, Gambiya’daki zirvede Kıbrıs Türk halkını en iyi şekilde temsil ettiklerini ve başarılı bir zirve olduğunu kaydetti.
Kendilerine gösterilen yakın ilgiden dolayı Gambiya Cumhurbaşkanı ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri’ne teşekkür eden Tatar, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın güçlü bir organizasyon olduğuna işaret ederek, BM’den sonra ikinci büyük organizasyonda KKTC’nin gözlemci statüsünde yer almasının önemini vurguladı.
“Etkileyici bir ilgi gördük, her türlü protokolde devlet olarak yerimizi aldık” diyen Tatar, zirvede, Kıbrıs Türk halkının maruz bırakıldığı haksızlıklar, izolasyonlar ve Rum baskısını anlattıklarını, Kıbrıs Türk halkının beklentisi olan izolasyonların kaldırılmasına destek verilmesini istediklerini söyledi. 
Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak uluslararası organizasyonlarda yerlerini almaları ve statüsünün yükselmesi adına çalışmaya devam edeceklerini ifade ederek, bölgede yaşanan savaşlar yanında pandemi sürecine rağmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin dimdik ayakta durmasının, barış, huzur ve güvenin korunmasının, "istikrar ve başarı" olduğunu belirtti.  “Hedef bu barış huzur ve güvenin devamıdır” diyen Tatar, bu yüzden Kıbrıs’ta, yeni siyaset zemininde iki devletli çözümün doğru olduğunu söyledi. 

Geri adım atılmayacak
Bu hafta görüşeceği BM Genel Sekreterinin Kişisel temsilcisinin de uğraşları olduğunu, ancak federal bir çözüm için ortak zemin olmadığını ifade eden Tatar, bu hafta Rum lider ve kendisiyle görüşmeleri olacağını, orada da yeniden kendisine yeni siyasetin anlatılacağını kaydetti. 
“Yeni siyasette değişiklik veya geri adım asla yoktur” diyen Tatar, Türkiye ile birlikte bu sürecin tam uyum içerisinde yürütüldüğünü, müzakerelerin yeni siyaset temelinde başlayabileceğini, federal temelde bir çözümün tükendiğini söyledi. 
Yeni siyasetin aynen devam ettiğini yineleyen Tatar, BM ve tüm ilgili çevrelere bunu anlatmaya devam edeceklerini vurguladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Öz
Öz - 3 hafta Önce

Holguin’e söyleyeceklerine Kıbrıslı Türkler ne diyor? Hiç sordun mu?

Vatandas.
Vatandas. - 3 hafta Önce

Bir onceki Cumburbaskanlarinin resimleri neden yok?

KKTC
KKTC - 3 hafta Önce

Embargolar kalksın o zaman görüşürüz.

Turkish Power
Turkish Power - 2 hafta Önce

Mr oz vatandas mr muhip aglama duvarina dondunuz ha ha ha

Hasan Nuri
Hasan Nuri - 2 hafta Önce

KKTC gerçekten kendi ayakları üzerinde durabiliyor mu ??

Turkish Power
Turkish Power - 2 hafta Önce

Mr muhipyan siz anavataniniz olan ingiliz yanciligi olmadan ayakta durabiliyormusunuz

SIRADAKİ HABER

banner471

banner474