banner493

İlk adım atıldı

Devlet Laboratuvarı Projesi ihale dosyası hazırlanması için sözleşme imzalandı

İlk adım atıldı
banner432

 Tuğçe Ülkü AYDIN

Devlet Laboratuvarı Projesi ihale dosyası hazırlanması için sözleşme, dün Sağlık Bakanlığı ve proje müellifleri arasında imzalandı.
Lefkoşa’da Esnaf Sitesi bölgesinde Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) için başlatılan binanın genişletilerek Devlet Laboratuvarı’na dönüştürülmesini içeren projenin ihale dosyasının yılsonunda tamamlanarak 2019’un ilk aylarında ihaleye çıkılması ve binanın bir yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor.
Sağlık Bakanı Filiz Besim, laboratuvardaki eksik cihazlar için temmuz ayında ihaleye çıkacaklarını, analizler için yeni binanın bitmesinin beklenmeyeceğini söyledi.
Sağlık Bakanlığı‘nda yer alan imza töreninde sözleşmeye Sağlık Bakanı Filiz Besim, proje müellifleri Mimar Hasan Erhan, İnşaat Mühendisi Özgün Akcan, Elektrik Mühendisi Abdullah Ömer Balkır ile Makine Mühendisi Cemil Çağra imza koydu.
Törende, bakanlık ve Devlet Laboratuvarı yetkilileri de hazır bulundu.
Sağlık Bakanı Filiz Besim imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada, Devlet Laboratuvarı’nın önemine değinerek, Devlet Laboratuvarı’nın yaklaşık 1,5 yıl önce yanması ardından çok küçük bir yere taşınarak, eksik cihazlarıyla çok zor hizmet vermeye çalıştığını söyledi.
Devlet Laboratuvarı’nın şu anda verdiği hizmetlerin de yeterli olmadığına işaret eden Besim,  Devlet Laboratuvarı’nın yaptığı işlerin çok önemli olduğunu ve sağlığın ne kadar korunabildiğinin orada yapılan işlerle görülebildiğini kaydetti.
Devlet Laboratuvarı konusunda göreve geldikleri günden bu yana, durumu net algılayıp üzerine nasıl gidileceği ve sorunları nasıl çözebilecekleri konusunda çalışmalar yaptıklarını aktaran Besim, Devlet Laboratuvarı’nda yanan bir takım cihazlar nedeniyle kanda uyuşturucu, suda bazı analizler ve buna benzer bazı önemli analizlerin yapılamadığını vurguladı.
Proje Ekibi Sorumlusu ve Mimar Hasan Erhan da, Devlet Laboratuvarı’nın önemine işaret ederek, Devlet Laboratuvarı’nın günün ihtiyaçlarına uygun tamamlanabilmesi için çalıştıklarını söyledi.
Devlet Laboratuvarı Sorumlu Müdürü Ayşe Sergeç de, 22 Aralık 2016’da yanan Devlet Laboratuvarı’nın çalışmalarını bir süredir Veteriner Dairesi’nde sürdürdüğünü belirterek, yaşanan sıkıntılara değindi ve bazı analizlerin yapılamadığını vurguladı. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner455

banner460