banner564
banner622

‘İstikrarı yakaladık’

Başbakan Üstel, 2027 yılına kadar ‘iktidara devam’ mesajı verdi

‘İstikrarı yakaladık’
banner598

Ulusal Birlik Partisi  (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ünal Üstel,  ülkede ekonomik ve siyasi istikrarı yakaladıklarını belirterek, “Haziran ayından sonra çok daha güzel günlere kavuşacağız… Çünkü istikrarı yakaladık. Yakalanan siyasi ve ekonomik istikrarın devamından yanayız.  Bizim, 2027 yılına kadar yürünecek yolumuz var” ifadelerini kullandı.
UBP Genel Başkanı, Başbakan Ünal Üstel dün Girne İlçesi’ne bağlı örgüt başkanlarıyla iki ayrı toplantıda bir araya geldi. 
Üstel’e her iki toplantı da, Maliye Bakanı Özdemir Berova, UBP Girne Milletvekili Hasan Küçük ve Girne İlçe Başkanı Bülent Kutay eşlik etti.
Örgüt başkanlarının parti içi çalışmalar ve bölge sorunları ile ilgili görüşlerini dinleyen Üstel, konuşmalarında “istikrar” vurgusu yaptı.

Selden zarar gören vatandaşları tazmin edeceğiz
Üstel, geçen günlerde yaşanan sel felaketinde zarar gören vatandaşlara gereken yardımın yapılacağını açıklayarak, “Geçitköy, Lapta, Karşıyaka, Geçitkale ve diğer bölgelerde vatandaşımız ne kadar zarar gördüyse, hepsini ödeyeceğiz. Bu da tarihte bir ilk olacak… Kaymakamlarımız ve teknik ekiplerimiz çalıştı, çalışıyor… Kimse mağdur olmayacak” dedi.
Üstel, “Biz yapamayacaklarımızı taahhüt etmeyiz. Yarım kalan ne proje varsa bitireceğiz dedik ve sözlerimizi bir bir tutuyoruz. Herkes bilsin ki UBP bu ülkenin garantisidir. Bu bilinçle KKTC için canla başla çalışıyoruz” şeklinde devam etti.

2023 reformlar yılı oldu
Üstel, 2023 yılında yapılan reformlar ve bitirilen projelerden örnekler vererek, “Belediyeler Reformu’nu tüm engellemelere rağmen hayata geçirdik.  Biz hükümete geldik Ercan Havalimanı’nı anavatanın desteği ile açtık” dedi.
Kablo ile elektrik projesinin adım adım ilerlediğini belirten Üstel, “tarihi proje” ile yeşil enerjinin de önünün açılacağını, enerji altyapısının yenileneceğini söyledi.
Girne Bölgesi’nde yarım kalmış yollarının tamamlanacağını, Girne-Karşıyaka yolunun tamamlanmak üzere olduğunu, sıranın Çatalköy yoluna geldiğini ve bunun da yerel kaynaklarla yapılacağını anlatan Üstel, “Girne Batı yolunu kendi kaynaklarımızla yapmaya başladık. Çatalköy yolu için bu yıl ihaleye çıkacağız” dedi.

Yeni destek ve artışları vermeye devam edeceğiz

Üstel, konuşmasında devamla şunları kaydetti:
“2024 yılına maaşlara tarihi artışla başladık. Kamu çalışanlarımızın maaşlarına yüzde 50.3 hayat pahalılığını yansıttık. Devlet ve özel sektörü ayırmadık. Özel sektöre sosyal sigorta prim desteği verdik. Yıl sonuna kadar yeni destek ve artışları vermeye devam edeceğiz. Üreticimize, tarımcımızı, sanayicimizi de unutmadık, onlara da tarihte görülmemiş destekler verdik ve vermeye devam edeceğiz. Müteahhitlerimizin de devletten alacağı kalmamıştır. Bu da tarihte tektir.”

Konutlar için düşük faizli, uzun vadeli projeler

Gençleri konut sahibi yapmak için kolları sıvadıklarını, yıllar sonra sosyal konut projesini hayata geçireceklerini belirten Üstel, “Gençlerimize düşük faizli uzun vadeli krediler sağlıyoruz. Sosyal konut kredileri veriyoruz. Bu kredileri bütün konut harçlarından muaf tutacağız. Kırsal kesim arazilerinin altyapı çalışmalarını tamamlıyoruz. İlk Evim Kredisi’ni verdik, şimdi ikinci paketi açıkladık. Engelli gençlerimizi çalışma yaşamına kazandırdık. Çünkü gençlerimiz devletlerine sahip çıksın, topraklarına tutunsun istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Üstel, “Haziran ayından sonra çok daha güzel günlere kavuşacağız… Çünkü istikrarı yakaladık. Yakalanan siyasi ve ekonomik istikrar ile huzurun devamından yanayız.  Bizim 2027 yılına kadar yürünecek yolumuz var” diye konuştu.

Üstel’e tam destek
Maliye Bakanı Özdemir Berova da, “Genel Başkanımız ve Başbakanımız Ünal Üstel ile birlikte yakaladığımız istikrar, maliye politikalarımıza da önemli katkı yapıyor” diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:
“Sayın Başbakanımızın ortaya koyduğu hedeflerle, 2024 yılının çok daha iyi bir yıl olması için icraatlar için adımlar atıyoruz. Çalışanlarımızın ve halkımızın alım gücünü korumak için kamu maaşlarına yüzde 50 artış sağladık. Uyum hizmeti ve başarıyı beraberinde getirir. İstikrarın devamı hem parti içi hem de KKTC için önemli bir kazanım olacaktır.” 
UBP Girne Milletvekili Hasan Küçük,  hükümetin zor ekonomik koşullara rağmen,  ülkeye istikrarı getirecek proje ve yasalara önem verdiğini belirtti.
UBP Girne İlçe Başkanı Bülent Kutay da Üstel’in parti tabanıyla diyaloğa büyük önem verdiğini belirterek, Üstel’in çalışmalarına tam destek verdiklerini söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473