banner564
banner556

Karar ay sonundan önce açıklanacak

banner587

Anayasa Mahkemesi, belediyelerin birleştirilmesine ilişkin yasayla ilgili görüşmeleri tamamladı

banner589
Karar ay sonundan önce açıklanacak

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP), Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa ile ilgili açtığı davanın Anayasa Mahkemesi’ndeki görüşmesi dün tamamlanarak, karara kaldı. Kararında bu ay sonundan önce açıklanması bekleniyor. 
CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, Kararın Ekim sonu veya Kasım başı gibi açıklanacağını belirtti. 
Belediye sayısını 28’den 18’e düşüren Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa ile ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle CTP’nin açtığı davada dün taraflar dinlendi ve dava karar için süresiz ertelendi
CTP’yi temsil eden Avukat Ayşen Özdenefe, yasanın, Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasını iki başlık altında toplayarak, Hukuk Devleti İlkesi ve Yerinden Yönetim İlkesi’ne aykırı olduğu gerekçesiyle yasayla ilgili yürütmenin durdurulmasını talep etti.
Yasanın bazı maddelerine değinen Özdenefe, birleştirme işlemlerinin belirsiz olduğunu ve yetki karmaşası yaşanacağını ileri sürdü.

banner571

Dava karar için süresiz ertelendi
Cumhuriyet Meclisi adına Başsavcı Yardımcısı Muavini İlter Koyuncuoğlu ise, yasanın tümünün veya maddelerinin Anayasa’ya aykırı olmadığını belirterek, istidanın reddini talep etti.
Yasada, iddia edildiği gibi kamu düzenini tehdit edecek boyutta bir belirsizlik olmadığını kaydeden Koyuncuoğlu, kamu yararının, yürütmenin durdurulmaması yönünde olduğunu söyledi.
Tarafların dinlenmesinin ardından dava karar için süresiz ertelendi. Verilecek karar yerel seçimlere kaç belediye ile girileceğini belirleyecek.
Duruşmayı, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı, CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komite Başkanı Özdemir Berova ve komite üyesi UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak da izledi. 
CTP'nin Lefkoşa Milletvekili Ürün Solyalı ise davacı CTP'nin avukat ekibinde yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473