banner564
banner556

Kıbrıs Türkü kandırıldı

Tatar, “Annan Planı referandum sürecinde verilen sözler, yapılan vaatlerin teki bile yerine getirilmemiştir” dedi

banner589
Kıbrıs Türkü kandırıldı

Cemre Peral YANIKER  
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Annan Planı referandumunun üzerinden 18 yıl geçtiğini, bu 18 yılda KKTC’nin daha da kökleştiğini, o yıllarda meydanlara dökülen Kıbrıs Türk halkının ise bu süreçte gerçekleri bir kez daha görme fırsatı bulduğunu belirtti.
Annan Planı’na ilişkin referandumun 18’inci yıldönümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, referandumda Kıbrıslı Türklere ve Türkiye’ye bir oyun oynandığını, ‘evet’ diyen Kıbrıs Türkleri cezalandırılırken, ‘hayır’ diyen Rumların ödüllendirildiğini söyledi.
TAK'a açıklama yapan Tatar, yaşananlardan Avrupa Birliğini sorumlu tutarak, Rumlara “hayır” deseler bile Avrupa Birliğine girecekleri sözünün verildiğini, bu nedenle Rumların referanduma evet deme ihtiyacı kalmadığını ifade etti.

 “Söylenenlerin hiçbiri yerine getirilmedi”
Tatar, Annan Planı döneminde, o zamanın uluslararası toplum yetkilileri tarafından, planın Kıbrıslı Türkler için büyük bir fırsat olduğunu ve Rumların “hayır” Türklerin “evet” demesi durumunda bile izolasyonların kalkacağı, doğrudan ticaretin yapılacağı sözlerinin verildiğini belirtti.
Bu noktada Kıbrıs Türk halkının kendilerine düşeni yaparak, egemenlik noktasında bile taviz verdiğini söyleyen Tatar, Rumların AB’ye alındığını ancak aradan geçen 18 yıla rağmen, Kıbrıslı Türklere verilen sözlerin bir tekinin bile yerine getirilmediğine dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı, referandum öncesinde, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın her iki tarafın kazançlı çıkacağı, Kofi Annan’ın Özel Temsilcisi De Soto’nun ise Kıbrıslı Türklerin uzun yıllar süren tecridinin sona ereceği yönünde sözlerini hatırlattı.

“Teminatımız Türkiye’nin garantörlüğü…”
Avrupa Birliğinin, bir anlaşma durumunda garantörlüklerin kaldırılıp, kendi güvenlik mekanizmalarıyla bölgenin güvenliği sağlayacağını savunması ve bu şekilde Avrupa Birliği üyesi olmayan Türkiye askerinin de adadan çekilmesi planlarının da oyunun bir parçası olduğunu kaydeden Tatar, “Kıbrıs’ta böyle bir şeye asla müsaade etmeyeceğiz çünkü bizim yegane teminatımız hem Türkiye’nin garantörlüğü hem de askerinin caydırıcı güç olarak durabilmesidir” dedi.
Cumhurbaşkanı Tatar, aradan 18 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu bilgileri tekrar ederek, gündemde tutmak istediklerini çünkü o zamanlar 12-13 yaşlarında olup, yaşananların tam olarak farkında olmayan gençlerin şu an 30 yaşında geldiklerini ve en doğru değerlendirmeyi yapabilecek durumda olduklarını kaydetti.

“Kimse çatışma çıkmaz demesin…”
“Hiç kimse bana Kıbrıs’ta tekrar bir çatışma çıkmaz demesin. Avrupa Birliği’nde böyle bir şey olmaz demesin çünkü Ukrayna da Avrupa Birliğine, NATO’ya, ABD’ye güvendi. Şu an yaşananlara hep birlikte şahit oluyoruz” şeklinde konuşan Tatar, ülkede Türkiye’nin garantörlüğü ve askeri güvencesiyle barış ve huzur içerisinde yaşanılmasının değerini vurguladı.
Tatar, son olarak, yıllardan beri görüşülen federasyona dayalı çözümün gerçekleşmesinin mümkün olmadığının, özellikle Annan Planı referandumu ve Crans Montana’da gözler önüne serildiğine dikkat çekerek, AB’ye çağrıda bulundu ve çözümsüzlüğe oynayan Rum-Yunan ikilisini desteklemekten vazgeçmesi ve 24 Nisan 2004 referandum sürecinde halka verilen sözleri yerine getirmesini talep etti.

Vodafone Türkiye yetkililerini kabul etti
Öte yandan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karaçay, Genel Müdür Sefer Tüz ve Genel Müdür Yyardımcısı Fevzi Tanpınar dan oluşan heyeti  kabul ederek görüştü. 

Açıklamaya göre, kabuldeki konuşmasında Telsim yetkililerine, KKTC’ye gösterdikleri ilgiden ve yapılan yatırımlardan dolayı memnuniyetini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, geleceğe umutla bakabilmek adına uluslararası bir firmanın KKTC’ye yönelik duruşunu takdir ettiğini belirtti.
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karaçay ise konuşmasında, Kıbrıs’taki en büyük uluslararası yatırımcı olarak bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirerek,  kabulünden dolayı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a teşekkür etti. 
Karaçay, Kıbrıs’a yönelik yatırımlarını sürdüreceklerini belirterek,  yeni genel müdürün de görevini başarıyla yürüteceğine olan inancını belirtti. 
Kabulde Cumhurbaşkanlığı Basın, Yayın, Arşiv ve Araştırma Danışmanı Aydın Akkurt da hazır bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473