banner564

Lefke canlandı

Aplıç'tan 2 bin 543 Kıbrıslı Rum ile bin 834 yabancı uyruklu kuzeye, 2 bin 614 Kıbrıslı Türk de güneye geçti

Lefke canlandı
banner598

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ın en güzel yörelerinden biri olan Lefke’nin kalkınmaya ve gelişmeye ihtiyacı olduğunu kaydederek, “Temennim Aplıç Kapısı’nın açılışıyla iki taraf arasında, toplumlar arasında daha iyi ilişkiler kurulması ve ekonominin daha da canlanması” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Lefke’de 12 Kasım'da açılan Aplıç Sınır Kapısı’nı ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Dün öğleden sonra gerçekleşen ziyaret sırasında Akıncı’ya Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, Sözcü Barış Burcu ve Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ eşlik etti.
Cumhurbaşkanı Akıncı’yı Aplıç’ta 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Coşkun Kaya, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Cemal Volkan, Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Güzelyurt Polis Müdürü Eybil Efendi, GKK Gemikonağı 2’nci Piyade Alay Komutanı Yarbay Aygün Osmanlı, KTBK 49. Piyade Alay Komutanı Albay Çağatay Güneş, Lefke Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü Teoman Oktay ve Lefkeliler karşıladı.
Aplıç’taki son çalışmalar hakkında Lefke Kaymakamı Güneş ve Lefke Belediye Başkanı Kaya’dan bilgi de alan Akıncı, kabinlerdeki görevlilerle de selamlaştı. 
Akıncı, basına kısa bir açıklama da yaptı.

Her şey tamamlanmış
Yapım aşamasındayken birkaç kez ziyaret ettiği Aplıç’a kapı açıldıktan sonra ilk kez geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Çok küçük eksiklikler dışında her şey tamamlanmış. İstinaf duvarları da büyük oranda bitmiş. Sanırım küçük bir duvar inşası söz konusu. . Donanımlar da tamamlanıyor. Lefke’ye ve bölgeye hayırlı olsun. Bölge insanı inşallah bunun yararını görecek” şeklinde konuştu.
Geçişler konusunda edindiği bilgiyi de basınla paylaşan Akıncı, 12 Kasım 2018 ile 31 Ocak 2019 tarihleri arasında Aplıç'tan 2 bin 543 Kıbrıslı Rum ile bin 834 yabancı uyruklu vatandaşın kuzeye, 2 bin 614 Kıbrıslı Türk’ün de güneye geçtiğini söyledi.

Bu güzellikleri yaşatalım
Lefke’ye “çıkmaz sokak” gibi, “çıkmaz bölge” de dendiğini ifade eden Akıncı, “Hiçbir yöremiz böyle olmasın. Hele Lefke hiç olmasın. Kıbrıs’ın en güzel yörelerinden biri olan Lefke’nin kalkınmaya, gelişmeye ihtiyacı var. Bu güzellikleri herkese gösterelim, yaşatalım” ifadelerine yer verdi.
Akıncı, Derinya’yı bugün saat 10.30’da ziyaret edecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474