banner564
banner556

“Limalar açılmalı”

İzcan, “Türkiye ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilişkilerini normalleştirmesine karşı çıkmak siyasi mantığa terstir” dedi

banner587
“Limalar açılmalı”
Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği ülkelerinin karşılıklı vize uygulamasını kaldırmasının, bu uygulamaya “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin de dahil edilmesinin ülkelerarası ilişkilerin bir gereği olduğu görüşünü belirtti.
İzcan, “Yapılan antlaşma AB ülkeleri ve Türkiye hükümeti arasındaki bir antlaşmadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bu antlaşmanın dışında bırakıyorum deme şansı yoktur. Dememiştir. Bu duruma milliyetçi söylemlerle yaklaşmak ve karşı çıkmak siyasi mantığa terstir” ifadelerini kullandı. 
Yazılı bir açıklama yapan İzcan, “Bundan sonraki adımın yeni başlıkların açılması karşılığında Türkiye Cumhuriyeti limanlarının Kıbrıs Cumhuriyetine açılması olacağını” ifade etti. 
İzcan, “ Bizim Türkiye’ye Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerini normalleştirme, limanlarını açma, vize uygulamasını kaldırma deme lüksümüz yoktur. İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmenin bize herhangi bir zararı da yoktur. Önemli olanın bu gelişmelerin Kıbrıs sorunun çözüm sürecine olumlu yansımasıdır. Kıbrıslı Türklerin maruz kaldığı tecrit ve ambargoların kaldırılarak dünya ile bütünleşmemizdir” ifadesine yer verdi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2016, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473