Lute’a net mesaj 

Cumhurbaşkanı Akıncı dün ikinci kez görüştüğü Guterres’in danışmanına siyasi eşitlikten taviz verilmeyeceğini söyledi

Lute’a net mesaj 

 Cumhurbaşkanı Akıncı görev tanımlarında ortak bir anlayış arayışını sürdüren Lute’a “Herhangi bir federal çözümde, çoğunluk ve azınlık ilişkisi olamayacağı çok açıktır. Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği ve kararlara etkin katılımı esastır” mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres tarafından geçici olarak atanan özel danışman Jane Holl Lute’u  dün yeniden kabul etti.
Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşme 14:00 sıralarında başladı. Yaklaşık  iki saat süren görüşmenin ardından açıklama yapılmadı. 
Lute, Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmesinin ardından Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile de görüştü.
Lute, liderlerle önceki gün de birer kez görüşmüştü.

Burcu’nun açıklaması 
Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu açıklama yaptı. 
Cumhurbaşkanı Sözcüsü’nün açıklaması şu şekilde:
“Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı, bilindiği üzere dün ve bugün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Geçici Danışmanı Jane Holl Lute’u kabul ederek görüştü.
Sayın Cumhurbaşkanımız, Lute ile iki taraf arasında sonuç odaklı biçimde müzakerelere yeniden başlayabilmeyi anlamlı kılacak ortak bir zeminin diğer bir değişle görev tanımlarında ortak bir anlayışın olup olmadığı hususunu görüştü.
Cumhurbaşkanımız, bugün yeniden Kıbrıs Türk tarafı olarak siyasi eşitliğimizin kabulünün öngörülen çözüm için olmazsa olmaz olduğuna dikkat çekmiş ve çeşitli örnekler vererek önemle vurgulamıştır.
Cumhurbaşkanımız, aynı zamanda başta siyasi eşitlik olmak üzere bugüne kadar varılan mutabakatlardan geri adım atılmasının sürecin başlamasına hizmet etmeyeceğinin de altını çizmiştir.
Sayın Cumhurbaşkanımız, Kıbrıs Türk tarafı olarak her zaman sürdürdüğümüz yapıcı tutuma uygun bir biçimde, geçmiş mutabakatlara da bağlılığını sürdürerek, söylem tutarlılığı içerisinde ortak bir zeminin yaratılması için Sayın Lute ile samimi ve yapıcı bir diyalog sürdürmüştür.
Cumhurbaşkanımız önümüzdeki günlerde öncelikle hükümetle bir araya gelecektir, sonrasında ise yakın bir gelecekte bilgi vermek için Meclis’i toplantıya çağıracaktır.”
Cumhurbaşkanı Akıncı dün ikinci kez görüştüğü Guterres’in danışmanına siyasi eşitlikten taviz verilmeyeceğini söyledi 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER