banner556

‘Mağduriyet giderilmeli’

Asistan hekimler, eğitim ve özlük haklarıyla ilgili sorunlara çözüm istedi

‘Mağduriyet giderilmeli’

Asistan hekimler, eğitim ve özlük haklarıyla ilgili sorunlara çözüm istedi.
Asistan hekimlerin yedek iş gücü olarak çalıştırılmasına son verilmesini de talep eden Kıbrıs Türk Tapileri Birliği (KTTB) Asistan Hekimler Çalışma Grubu, yaptığı açıklamada sorunları şöyle ifade etti:
“Asistan hekimler, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde uzmanlık eğitiminin yarı süresini tamamlayıp geri kalan zamanlarında gönderildikleri Türkiye Cumhuriyeti’ndeki hastanelerde, diğer asistan hekimlerin hiçbir özlük hakkına sahip olamıyorlar.
Talepler ise şöyle aktarıldı:
“Asistan hekimlerin Türkiye Cumhuriyeti’ne uzmanlık eğitimlerini tamamlamak için KKTC adına gönderildiklerinde, maaş kesintisi yapılmayıp maaşlarının ve gerekli sigorta yatırımlarının devam ettirilmesinin sağlanması adına gerekli yasal değişikliklerin yapılması kaçınılmazdır.
Uzmanlık eğitim sürecinde olan asistan hekimlerin eğitimlerinin standardizasyonu açısından eğitim programı oluşturulması gerekiyor. Bütün dünyada olduğu gibi eğitim verecek olan kliniğin hasta sayısı ve çeşitliliği, fiziki imkanları, eğitici öğretim görevlisi ve uzman kapasitesi sorgulanmalı ve uygunluğu onaylanmış olan kliniklerde uzman eğitimlerine devam edilmelidir. Bu standardizasyonu sağlamakla görevli bir kurul oluşturulması gerek. Bunu yeniden hatırlatıyoruz.”

Tıpta Uzmanlık Kurulu oluşturulmalı
Açıklamada KTTB’nin önerisi şu şekilde dile getirildi:
“YÖDAK, Sağlık Bakanlığı, Tıp Fakültesi ve KTTB temsilcilerinin bir araya gelmesi ile çalıştırılacak Tıpta Uzmanlık Kurulu oluşturulmasıdır. Bu kurul vasıtasıyla uzmanlık eğitimi veren kliniklerin akreditasyonu sağlanacak ve asistan hekimlerin eğitimlerinin standardizasyonunu sağlayacak eğitim şemaları oluşturulacaktır.
Acil Servis ve Acil Durum Hastanesi’ndeki personel eksikliğinin giderilerek, kalıcı kadrolar oluşturulmasıyla uzmanlık eğitimi alan asistan hekimlerin ilgili branşları dışında yedek iş gücü olarak çalıştırılmasına son verilmesi gerekir.”

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner468