banner564
banner556

Maliyeti 13 milyon Euro

Teknecik’in üretim kapasitesini artıracak ve yakıt tasarrufu sağlayacak 2 ünite, Gazimağusa Limanı’na geldi, Mayıs’ta devreye girecek

Maliyeti 13 milyon Euro
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Müdürü Mehmet Salih Gürkan, Teknecik Elektrik Santrali’nin üretim kapasitesini artıracak ve üretimde yakıt tasarrufu sağlayacak 2 ünitenin hafta sonu Gazimağusa Limanı’na geldiğini, ünitelerin Mayıs’ta devreye gireceğini açıkladı.
Bu ünitelerle buhar santralindeki üretim payının azaltılmasının ve ciddi bir yakıt tasarrufu sağlanmasının hedeflendiğini kaydeden Gürkan, ünitelerin yarından itibaren Gazimağusa, Dörtyol, Geçitkale, Mersinlik Boğazı ve Kuzey Sahil Yolu güzergâhından Teknecik’e taşınacağını belirtti. 
Her ünitenin 1 ana makineden ve jeneratörden (alternatör) oluştuğu bilgisini veren Gürkan, ana makinenin 284, jeneratörün ise 75 ton ağırlığında olduğunu kaydetti
Gürkan, ana makinelerden birinin yarın, diğerinin Cuma, jeneratörlerin ise Pazar günü Teknecik’e taşınacağını aktardı
TAK’a açıklamada bulunan KIB-TEK Müdürü Mehmet Salih Gürkan, ana makinelerin İtalya’da, jeneratörlerin ise Finlandiya’da üretildiği bilgisini vererek, geminin Gazimağusa Limanı’na Finlandiya’dan geldiğini söyledi. 
Ünitelerin taşınması sırasında uygun olmayan hatlarda kısa süreli elektrik kesintisine gidilebileceğini kaydeden Gürkan, gerekli görülmesi halinde bunun KIB-TEK bölge müdürlükleri tarafından duyurulacağını dile getirdi.
Ana makineler için 1 milyon Euro peşinat ödediklerini de belirten Gürkan, yaklaşık 13 milyon Euro olan toplam borcun ünitelerin devreye girmesinden bir süre sonra taksitler halinde ödeneceğini belirtti.
Gürkan, santralin gücünde toplam 34 megavatlık bir artış olacağını kaydederek, yakıttan yapılacak tasarrufla ünitelerin taksitlerinin ödenmiş olacağını da vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2015, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner465