banner564

Önemli bir gelişme

Bakan Dinçyürek, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde Parkinson hastalarının hareketlerini düzenleyen  beyin ameliyatı yapıldığını açıkladı

Önemli bir gelişme
banner598

Sağlık Bakanı Dr. Hakan Dinçyürek, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Parkinson hastalarının istemsiz hareketlerini istemli hareketlere dönüştürecek beyin ameliyatı yapıldığını açıkladı.
Dinçyürek yazılı açıklamasında, ameliyat esnasında ekibin çalışmalarını bir müddet incelediğini ve bilgisayar destekli ameliyat sırasında, beyne bir elektrot yerleştirilerek bir pil vasıtasıyla beyindeki uyarıların düzenlendiğini ve hastanın istemsiz kasılmalarından anında kurtulduğunu belirtti.
Hastanın sağlığına kavuşması ve bu ameliyatın KKTC’de gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yapan Dinçyürek, benzer ameliyatların Türkiye'de de sadece belirli merkezlerde yapıldığını ve KKTC'de bu ameliyatın yapılmasının önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Dinçyürek, emeği geçen tüm ekibe teşekkür etti.

Uçar: Cerrahi tedavi ile modern teknoloji birleşti
KKTC'de ilk kez gerçekleştirilen ameliyata eşlik eden Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Tanju Uçar, bu tür ameliyatların beyin cerrahisi alanında giderek daha fazla kullanıldığını belirtti. Uçar, Parkinson hastaları başta olmak üzere, çeşitli hareket bozuklukları, titremeler ve psikiyatrik hastalıklar gibi birçok durumda kullanılan bu cerrahi tedavi yönteminin modern teknolojiyle birleşerek çok önemli bir hale geldiğini vurguladı. Uçar, bu ameliyatın KKTC'de yapılmasının önemine de dikkat çekti.

Ozankaya: Hastanın durumu iyi
Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Çağın Ozankaya ise Prof. Dr. Tanju Uçar'a teşekkür ederek 62 yaşında bir kadın hastaya yapılan ameliyatın başarıyla tamamlandığını, durumunun iyi olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473