banner564

Özyiğit, Meclis’e öneri sunduklarını söyledi

Özyiğit, borç ve haciz kurallarını düzenleyen yasayla ilgili Meclis’e öneri sunduklarını söyledi

Özyiğit, Meclis’e öneri sunduklarını söyledi
banner598

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasası’yla ilgili Meclis’e öneri sundu.
Değişiklik önerisinin ivediliğinin bugün Meclis’te görüşülerek oylanacağı belirtildi. 
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 28 Ekim 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasası’nda değişiklik yapılabileceği yönünde bir anlayış olduğunu belirterek, bu çerçevede bir öneri paketi hazırlayarak Meclis’e sunduklarını belirtti. 
Kamuoyunda haciz yasası olarak bilinen Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasası’nın Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle TDP olarak 27 Ocak 2020’de Anayasa Mahkemesi’ne dava dosyaladıklarını anımsatan Özyiğit, dava sürecinin devam ettiğini, bir yandan da Meclis’te bu değişiklikleri görüşerek yasada iyileştirmeler yapmaya çalışacaklarını kaydetti. 
Özyiğit, “İlgili yasada var olan yanlışlıkları, eksiklikleri ve yaratacağı mağduriyetleri gidermek adına uğraş vermekteyiz. Bir yandan Anayasa Mahkemesine dosyaladığımız davanın takibini yaparken, diğer yandan da Meclis’te bu düzeltmeleri yapmaya çalışacağız. 
Hangisi daha önce tamamlanırsa toplum yararına bunun takipçisi olacağız, umarız fikir birliği ile bu değişiklikleri yapabiliriz” dedi.    

Borçlunun eş ve yakınlarına da haciz gelebilir
Hukuk Muhakemeleri Usulü Yasası konusunda bir “Nasıl olsa af çıkacak” deyip borcunu ödemeyenlerle, borcunu ödeyemeyenlerin aynı kategoriye konulduğunu kaydeden Özyiğit, borçlu kişinin eşi ve yakınlarının para ve mallarına haciz getirilme durumunun ortaya çıktığını kaydetti. 
Sadece borçlu değil borçluyla müşterek hesabı olan kişilerin hesaplarının incelenip, parasına el konulması, mahkeme veznesine konulması gibi uygulamaların önünün açıldığını kaydeden Özyiğit, ispat külfetinin tamamen yer değiştirdiğini, yasayla birlikte iddia edenin değil hakkında iddia olanın ispat etmesi gerekliliğinin ön görüldüğünü ifade etti.
Yasanın bunlar gibi daha başka sıkıntı yaratacak maddeler içerdiğini belirten Özyiğit, amaçlarının tüm bunları giderecek değişiklikleri yaparak insanların haksız yere mağduriyet yaşamasını önlemek olduğunu ifade etti.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473