banner564
banner556

‘Pazarlık çok önce yapıldı’

banner587

Meclis’ta Kıb-Tek'e akaryakıt ihalesi ve Turizm Bakanlığı’na bağlanan iki banka gündem oldu; Bakan Arıklı eleştirilere cevap verdi

banner589
‘Pazarlık çok önce yapıldı’

Meclis Genel Kurulu’nda Kıb-Tek'e akaryakıt ihalesi ve Turizm Bakanlığı’na bağlanan iki banka gündem oldu. Genel Kurul’da söz alan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, iki bankanın Turizm Bakanlığı’na verilmesi konusundaki eleştirilere cevap vererek, bu pazarlığın koalisyon protokolü yapılırken konuşulduğunu aktardı. Akaryakıt ihalesine de değinen Arıklı, ihale yasası ile ihale yapamadıklarını vurguladı. “Akaryakıt konusunda ısrarla keşif bedeli koyuyoruz. Rekabet ortamında buna gerek var mı?” diye soran Arıklı, akaryakıtın daha ucuza alınabileceğini ifade etti. “Biz 60 bin tonluk bir sözleşme yapmıştık, bu bitiyor. Sayın bakanın talimatıyla düşük fiyat veren iki firmayla görüşülecek” diyen Arıklı, esas yapılması gerekenin Teknecik Elektrik Santrali’ne filtre koymak olduğunu kaydetti. 

30 milyon dolar
Bahse konu filtrenin 30 milyon dolar olduğunu aktaran Arıklı, bu şekilde elektrik fiyatlarında indirime dahi gidilebileceğini söyledi.

Bu şekilde devam edemez
Arıklı’nın konuşması sırasında yerinde söz alan CTP milletvekili Salahi Şahiner, Arıklı’nın Rusya’dan 300 dolara yakıt bulunabileceğini sürekli dile getirdiğini anımsatarak bu konuda detay istedi. Bakan Arıklı ise, 300-350 dolar olan fuel-oilin daha pahalıya alınmasının içini acıttığını ifade etti ve kurumun bu şekilde devam edemeyeceğini, kurumun devamının yakıtı ucuza almakla sağlanabileceğini söyledi. "Birkaç haftalık yakıt kaldı ne yapacaksınız?" sorusu üzerine ise Arıklı, son ihalede düşük teklif veren iki firmayla görüşüleceği yanıtını verdi.

banner571

Erhürman: Turizm Bakanlığı bürokrasisi ne anlar bu işten?
Başbakanlığa bağlı iki bankanın Turizm Bakanlığı’na bağlanmasını eleştiren CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, koalisyon kurarken ve hangi dairelerin hangi bakanlıklara bağlanacağı pazarlığı yapılırken dairenin bakanlıkla ilişkili olup olmadığına bakılması gerektiğini vurguladı. İki bankanın “konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan” Turizm Bakanlığı’na bağlandığını belirten ve “Turizm Bakanlığı bürokrasisi ne anlar bu işten?” diye soran Erhürman, hükümetin zihniyetini eleştirdi. Akaryakıt ihalesine de değinen Erhürman, “Başbakan'ın vicdanı kaldırmadığı bahanesiyle” iptal ettiği ihaleye 19 ve 30 dolar olmak üzere en düşük teklif veren 2 firmayla hükümetin görüşecek olmasını da eleştirdi. Erhürman’ın konuşması sırasında yerinden söz alan Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, bakanlıkların kuruluş ve görev esaslarını düzenleyen yasanın düzenlenmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Şan: İhaleye itirazın bir süresi olması gerekir
Maliye Bakanı Alişan Şan da söz alarak ihalelerde yaşanan sıkıntılara değindi. İhalenin açılmasına bir gün kala ihaleye itiraz konulabildiğini ve ihalenin açılmasının engellenebildiğini belirten Şan, Kıb-Tek’te de 4G/5G ihalesinde de bu sıkıntının yaşandığını aktardı ve ihaleye itirazın bir süresi olması gerektiğini vurguladı. Konuşmasında Güngör Katı Atık Tesisi ihalesinden de bahseden Şan, Güngör çöplüğünde çıkan yangının ardından Çevre Dairesi’ne yazı yazarak hasarın boyutunu sorduklarını ve bu nedenle ihalenin iptal edildiğini anlattı. Konuşmaların ardından komiteden gelen tasarı ve önerilerin görüşülmesine geçildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473