banner564

Renkli bir gün

‘Ceviz Festivali’ Lefke halkına moral verdi

Renkli bir gün
banner598

Lefke Ceviz Festivali’nin 13’üncüsü dün sabah açılış töreniyle başladı ve gün boyu sürdü. 
Lefke Belediyesi ile Lefke Turizm Derneği’nin iş birliğinde düzenlenen 13. Lefke Ceviz Festivali’nin açılış töreni öncesince Lefke Çarşı Merkezi’nde kortej yapıldı ve Lefke Çarşı girişinde ceviz macunu yapan emekçi kadınlar tarafından kurdele kesimi yapıldı. 
Üreteni ve üreticiyi desteklemeyi hedefleyen festivalde, başta yeşil ve taze ceviz ile ceviz macunu olmak üzere birçok yerel ürün ve tatlar ile el emeği ürünlerin tanıtımı ve satışı yapıldı. 
Festivalde, saat 14.00’te Grup Otantik, 15.30’da Grup Rota ve 17.00’de Grup SOS sahne aldı. 
Festivalde ayrıca Lefke Turizm Derneği binasında, LAÜ Gastronomi Bölümü’nün katkılarıyla merhum şef Zihni Türksel anısına “Lefke Ceviz Macunu Yarışması” yapıldı. 
Festivalde gün boyunca Vasıf Palas binasında Lefke Belediyesi “el emeği göz nuru” kadın kursu sergisi; Lefke Turizm Derneği binasında Teoman Oktay’ın fotoğraf sergisi ve ücretsiz rehber eşliğinde adım adım Cittaslow Lefke turu da yer aldı.
Halk dansları gösterileri ile müzik dinletilerinin yer aldığı festival gün boyunca çeşitli etkinlikler ve aktivitelere ev sahipliği yaptı.

Festival halk tarafından açıldı
Açılışta, Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, 2010 yılında başlattıkları festivali sürdürmek için çalıştıklarını ifade ederek, festivalin halk tarafından açıldığına dikkati çekti.
Karlıtaş, siyasilere “Lefke’ye sahip çıkınız ve ilçe olmanın gereklerini yerine getiriniz” mesajı vermek istediklerinin belirterek, Lefke ve köylerinin Batı Bölgesinin “en önemli değerleri” olduğunu vurguladı.
Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da, Lefke’nin en önemli ürünlerinden olan cevizin, festivalle birlikte daha fazla ekonomik getiri sağlayan bir ürün haline dönüştüğünü belirterek, Lefke’de 1940’lı yıllarda da üretimle ilgili festivallerin düzenlendiğini anımsattı.
Kaya, festivale katkı koyanlara teşekkür ederek, Batı bölgesi için üretimin “çok önemli” olduğuna dikkati çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474