banner493

Rumlar: KKTC’ye geçeriz 

Bulundukları bölgeden yeterince hizmet alamayan Kıbrıslı Rumlar, Sağlık Bakanlığı’na sert mesaj verdi:

Rumlar: KKTC’ye geçeriz 
banner432

 Güney Kıbrıs’ın “Mağusa” bölgesinde ikamet eden diyaliz hastaları, bölgedeki genel hastanede bulunan diyaliz makinelerinin eski olduğu, yaşadıkları sorunların çözülmemesi durumunda ise KKTC’ye geçerek “çok daha iyi hizmet veren” Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne gidecekleri uyarısında bulundu.

   Politis gazetesi: “Diyaliz İçin… İşgal Altındaki Mağusa’ya” başlığı altında verdiği haberinde, Güney Kıbrıs’ta “Mağusa” bölgesindeki diyaliz hastalarının tedavilerinin, Rum “Mağusa Genel Hastanesi”ndeki diyaliz biriminin sorunlu olmasından ötürü risk altında olduğunu yazdı.
   Gazete, bölgede diyaliz tedavisi gören kişilerin kurdukları derneğin başkanı olan Yorgos Kezos’un ise dünkü açıklamasında, bölgede 45 diyaliz hastası bulunduğunu, Rum hükümetinin bölgedeki hastaneye gerekli ilgiyi göstermemesinden ötürü ise zor durumda kaldıklarını söylediğini aktardı.
   Kezos açıklamasında, Güney Lefkoşa’daki Genel Hastane’deki eski diyaliz makinelerinin yenileriyle değiştirildiklerini ve eski makinelerin Mağusa’ya gönderildiğini iddia ederek, bu makinelerin ise zaman zaman bozulduklarını vurguladı.
   Sorunların çözülmemesi durumunda, hizmetleri çok daha iyi olan KKTC’deki hastanelerdeki diyaliz ünitelerine gideceklerini ifade eden Kezos, “Mağusa” hastanesinde sadece 7 yatak ve 3 bekleme sandalyesi bulunurken, KKTC’deki Gazimağusa Hastanesi’nde ise 15 yatak bulunduğuna dikkat çekti.
Kezos, KKTC’deki hastanenin ayrıca Kıbrıslı Türk doktorlarla “çok daha donanımlı olduğu” vurgusunda bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2021, 04:04
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner473

banner460