banner564

Sanıklar avukat tuttu

KKTC ve Türkiye’nin ortaklaşa yürüttüğü Falyalı cinayetiyle ilgili yargı süreci yakında başlıyor

Sanıklar avukat tuttu
banner598

Suna ERDEN
Girne’ye bağlı Çatalköy’deki villasına giderken otomatik silahlarla düzenlenen saldırı sonucu hayatını kaybeden Halil Falyalı (53) cinayetinin KKTC ayağında tutuklu olan sanıklar Veysel Sare, Musa Çiçek ve Ömer Tunç dün geniş güvenlik önlemleri altında mahkemeye çıkarıldı. 
KKTC ve Türkiye’nin ortaklaşa yürüttüğü cinayet soruşturması kapsamında her gün yeni evrakların dosyaya eklendiği belirtildi. 
Girne Kaza Mahkemesi’nde dün sabah erken saatlerde duruşmaya çıkarılan sanıklar avukat tuttu. Sanık Ömer Tunç adına avukat Didem Koç, Veysel Sarı ve Musa Çiçek adına ise avukatı Süleyman Özsoylular hazır bulundu.  İddia makamı adına davayı yürüten Savcı Ali Hidayet, sanıkların avukatlarının yeni yetkilendirildiğini, duruşmaların uzun soluklu olacağını belirterek,  yeni bir tarih belirlenmesini talep etti.  Mahkeme davayı 24 Haziran tarihine erteleyerek oturumu kapattı.
Davanın geçmişi
Girne bölgesi Çatalköy mevkisinde 8 Şubat'ta arabasındayken silahlı saldırıya uğrayan Halil Falyalı, ağır yaralı olarak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine kaldırılmıştı. Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesine nakledilen Falyalı kurtarılamamış, şoförü Murat Demirtaş da olay yerinde yaşamını yitirmişti.
Cinayetle ilgili 14 Şubat 2022 tarihinde yapılan aramalarda olay yerinin yaklaşık bir kilometre batısındaki dere yatağına atılmış iki kalaşnikof, bu silahlara ait 4 şarjör ve 39 mermi ile 9 mm çapında tabanca, tabancaya ait şarjör ve 13 mermi bulunmuştu. Balistik incelemelerde bu silahların olayda kullanıldığı saptanmıştı.
Soruşturmanın KKTC ayağında Veysel Sare, Musa Çiçek ve Ömer Tunç yakalanırken, Türkiye’de ise
9, 12 ve 13 Şubat'ta düzenlenen operasyonlarda yakalanan Mustafa ve Mehmet Faysal Söylemez'in de aralarında bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alınmıştı. Veysel Sare, Musa Çiçek ve Ömer Tunç yargılanmak üzere 4 Mart 2022 tarihinde cezaevine gönderilmişti. 
Söylemez Çetesi’nin lideri Mustafa Söylemez, kardeşi Faysal Söylemez ile 3 sanık cezaevine gönderilirken, 3 zanlı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473