banner493

Şartlar zorladı

Kuzeyde vakaların artması nedeniyle deniz yoluyla gelenlerin sayısı kısıtlandı; PCR sonucu çıkıncaya kadar limanda bekletilmeleri kararlaştırıldı

Şartlar zorladı
banner432

  Kuzey Kıbrıs’ta pozitif vaka sayılarında meydana gelen artış üzerine yeni önlemler üzerinde duran hükümet, deniz yoluyla adaya gelenlerin sayısını kısıtladı. Buna göre; günlük yolcu sayısı 400’den 250’ye düşecek. Ayrıca PCR testi yapılan yolcular, sonuçlar açıklanıncaya kadar limanda beklemek zorunda kalacak.
  Seyahat kısıtlamasının kalktığı 1 Temmuz ile 16 Ağustos arasında adaya 50 bin yolcunun geldiğini açıklayan Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, bu süreçte ortaya çıkan 99 vakadan 66’sının deniz yoluyla gelenlerin olduğunu belirtti. Özersay, okulların açılmasıyla ilgili kararların ise 21 Ağustos’ta açıklanacağını kaydetti.

Deniz yoluyla ülkeye gelen yolcu sayısı azaltılacak
Bakanlar Kurulu dün gerçekleştirdiği 4 saatlik toplantıda yeni kararlar aldı. 
Toplantıdan sonra Bakanlar Kurulu Sözcüsü Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, basına açıklama yaptı. Özersay, seçim yasakları nedeniyle önergelerin görüşülmesinin mümkün olmadığını, dolaysıyla Bakanlar Kurulu’nun tek gündem maddesinin salgın olarak belirlendiğini kaydetti. Özersay, dünyayı ve ülkeyi etkileyen salgınla ilgili gelinen aşamayı değerlendirdiklerini ve ilave tedbirler konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi. 
Bakanlar Kurulu’nun Sağlık Üst Kurulu tarafından yapılan öneriler dikkate alarak, bazı kararlar aldığını dile getiren Özersay, her bakanlığın kendi bakanlığını ilgilendiren kararlarla ilgili adımlar atacağını belirtti. 
Özersay, “Resmi gazetede yayımlanacak karar şeklinde olmasa da görüş birliğine varılan bu konularda kararları hayata geçirmek için adım atılacak” dedi. 

Pozitif vakaların 66’sı deniz, 33’ü havayoluyla 
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, 1 Temmuz-16 Ağustos tarihleri arasında ülkeye hava yolu ile 37 bin 500, deniz yoluyla 13 bin 195 yolcunun geldiğini söyleyen Özersay, toplamda 50 bin yolcu içinde deniz yoluyla gelenler arasında 66, havayoluyla gelen yolcular arasında ise 33 yolcunun pozitif çıktığını açıkladı. 
Denizden gelişlerde risk faktörünün daha yüksek olduğunu, dolayısıyla bu konuya yönelik iki ek tedbir almaya karar verdiklerini söyleyen Özersay, öncelikle deniz yolu ile gelen yolcu sayısının 400’den 250’ye indirileceğini ve deniz yoluyla gelenlerin PCR test sonuçları çıkana kadar limanda bekleyeceklerini, buna yönelik fiziki altyapıda değişiklikler yapılacağını kaydetti. 

Rastgele test uygulaması sıklaştırılacak
Sağlık Bakanının verdiği bilgi çerçevesinde rastgele, tesadüfi test uygulamasının sayısının artırılacağını ve sıklaştırılması adına adım atılacağını dile getiren Özersay, Güney Kıbrıs’a geçen ve başlangıçta bir kez test yapıp bir daha yaptırmayanlar arasında rastgele testler yapılacağını belirtti. 

banner499
Riskin yüksek olduğu noktalarda ve yurt dışından gelen ve test sonuçları negatif çıkan, bir daha test yaptırmayanlar arasında da gelişlerinden bir süre sonra rastgele testler yapılacağını dile getiren Özersay, bu şekilde riskin aşağı çekilmesini hedeflediklerini kaydetti. 

PCR testleri denetlenecek
Türkiye’de uçağa ve gemiye girmeden önce PCR testlerinin kontrol edilmesinin daha güvenli bir şekilde denetlenmesine yönelik uygulamalar yapılacağını söyleyen Özersay, bu yönde KKTC ve TC Sağlık Bakanlıklarının istişare halinde olduğunu belirtti. 

Merkezi karantina
C kategorisinden gelecek yolcuların, pozitif çıkan ama asemptomatik olan ve pozitif çıkan vakaların temaslılarının bir arada bulunabileceği, daha merkezi bir tesiste konaklaması adına düzenlemeye gidileceğini dile getiren Özersay, Maliye Bakanlığı’nın bu yönde adım atacağını söyledi. 
Özersay, eğlence merkezlerinde mekan içinde bulunabilecek kişi sayısının ne şekilde kontrol edileceği, buna uyulmaması noktasında kapatılmasına yönelik düzenlemeler ve maske uygulanacak alanların daha da netleştirilmesi yönünde Sağlık Bakanlığı’nın çalışma yapmasına yönelik kararlar alındığını ifade etti. 

Risk grubundaki çalışanlar için tedbir
Özersay, “Çalışma hayatında risk grubu içinde yer alan bireylerin ister kamuda ister özelde, daha fazla korunmasına ihtiyaç olduğu tespitinden hareketle kamuda her bir bakanın ve bakanlığın kendi bünyesinde çalışanlarla ilgili gerekli tedbirleri alması ve talep üzerine gerekli esnekliği göstermesi konusu değerlendirdi. Bu yönde inisiyatif kullanma konusu değerlendirildi ve görüş birliği söz konusudur” dedi. 

Eğitimle ilgili karar 21 Ağustos’ta açıklanacak
Mili Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığı ile birlikte 21 Ağustos tarihinde eğitime nasıl başlanacağı konusunda basın toplantısı düzenleyeceğini söyleyen Özersay, bugüne kadar yapılan çalışmanın taslak olarak Bakanlar Kurulu ile paylaşıldığını, hemfikir olunduğunu belirtti. 
Eğitimde öğrenciler arasında gün bazında ayrıştırmaya giderek, fiziki olarak seyrek şekilde eğitimin sürdürülmesi üzerinde tartışıldığını söyleyen Özersay, öğrencilerin taşınması konusundaki tedbirlerin de tartışıldığını belirtti. 
Özersay, üniversite bağlamında ise fiziki eğitim ile online eğitimin nasıl bir araya getirilerek çıkış yolu sunulacağı konusunda da taslak çalışma yapıldığını kaydetti. 
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısında Sağlık Üst Kurulu’ndan gelen kararların değerlendirildiğini dile getiren Özersay, diğer önerilerin de değerlendirilip kararlar alınmasının söz konusu olacağını söyledi. 

Diyalog Gazetesi

banner508
YORUM EKLE
YORUMLAR
yahya
yahya - 9 ay Önce

merak ediyorum bu gelen 250 kişi hangi şartlarla bekliçek???
ben size şimdi den söylim
perişan olçak 250 kişi

AHMET SERYİR
AHMET SERYİR - 9 ay Önce

NEDEN SADECE DENİZ YOLUYLA GELENLER ?

banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner473

banner460