banner564

‘Saygısızca ifadeler’

Ertuğruloğlu, Güney’de akredite Fransa Büyükelçisinin demecini eleştirdi

‘Saygısızca ifadeler’
banner598

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne akredite Fransa Büyükelçisi Catalano’nun, Kıbrıs meselesi ile ilgili basına verdiği demeçte yetkisini aşan ve Kıbrıs Türk halkının iradesine yönelik saygısızca ifadeler kullandığını kaydetti.
Ertuğruloğlu, yazılı açıklamasında, Ada'ya ziyaret gerçekleştiren veya görev yapan herkesin, bugün kendi kendini yöneten iki ayrı halk ve iki ayrı devlet bulunduğunu gayet iyi bildiğine vurgu yaparak, şöyle devam etti:
“Catalano’nun Avrupa Birliği üye ülkeleri arasındaki ‘dayanışma’ kisvesi altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne vermiş olduğu açık destek, Kıbrıs meselesinde adil ve kalıcı bir anlaşmaya varılamamasının temel nedenidir.
Tarihe karışmış ve geçerliliğini yitirmiş Güvenlik Konseyi kararlarına yapılan atıflar, Ada’nın eşit sahibi olan Kıbrıs Türk halkı ile hiçbir paylaşımda bulunmak istemeyen Rum tarafının uzlaşmaz tutumunu sürdürmesine ve Kıbrıs Türk halkının ilânihâye izolasyon ve ambargolar altında yaşamaya devam etmesine sebebiyet vermektedir. Daimi üye ülkelerden birisi tarafından söz konusu kararlara yapılan atıflar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin güvenilirliğinin sorgulanmasının yeni bir nedeni ve örneği olmuştur.
Özellikle doğrudan ticaret aracılığı ile dünya ile buluşmasını engellenen Kıbrıs Türk halkının geleceğini Rum tarafının keyfine bırakan ‘ada içi ticaret’ çağrısı ise, halkımıza yönelik büyük bir haksızlık ve saygısızlıktır.
Başta Fransız Büyükelçi olmak üzere Güney Kıbrıs Rum yönetiminde görev yapan büyükelçilerin, ülkemiz üzerinde baskı yaratmaya çalışan tehditkar söylemlerini reddediyor ve kendilerini yalnızca görev alanlarını ilgilendiren konularda yorum yapmaya davet ediyorum.”

Catalano ne demişti?
Fransa’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Salina Grenet Catalano, Kıbrıs’ta iki devletli çözümün çözüm olmayacağını söylemişti. 
   Politis gazetesine röportaj veren Catalano, Kıbrıs’taki “bölünmeye” son verecek anahtarın Kıbrıslılar arasında olduğuna inandığını ve adil, kalıcı ve karşılıklı fayda sağlayacak çözümün başarıya ulaşmasının, uzlaşı mantığının kabulüne dayandığını kaydetmişti. 
   Habere göre Catalano, Türkiye’ye de mesaj göndererek, ne iki devletli çözümün ne de statükonun çözüm olduğunu belirtmişti. 
   Catalano, Fransa’nın Kıbrıs’ta yeniden birleşmeyi sağlayacak federal çözümü desteklediğini ve müzakerelerin Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde, ön koşullar olmaksızın, BM Güvenlik Konseyi kararları zemininde ve Avrupa Birliği’nin (AB) esaslı desteğiyle yeniden başlaması gerektiğini söylemişti.
Adadaki iki toplum arasındaki güvenin geri kazanılmasının gerekliliğine vurgu yapan Catalano, bunun Yeşil Hat üzerinden yapılan ticaretin artırılmasıyla sağlanabileceğine işaret etmişti. 
Catalano, “Kıbrıslıların” Fransa’nın yardımına ve desteğine de güvenebileceklerini ifade ederek, Fransa’nın Güney Kıbrıs’ın ortağı olduğunu belirtmişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Nuri
Hasan Nuri - 1 ay Önce

Tanınmayan Sayın Kktc Dış işleri Bakanımız İngiltere Büyük Elçisi Gibi Fransa Büyük Elçisine de Haddini Bildirmiştir !!

Turkish Power
Turkish Power - 1 ay Önce

Mr muhipyan birak geyikleri osmanlidan beri fransanin ne halt oldugu belli kim takar ogretmenini nikahlayan lise cocugunu ulkesi sican batiran afrikadan defedilen rol calmaya calisan zuppeler kim takar esk8 somurge imparotorlugu coken zavalliarin poposunu yalayip adamlarmis gibi gozunde buyutme gocmenler fransanin a....na koymus sen bos geyiklerdesin adam dun ruscu bugun ukraynaci birak bos geyikleri

SIRADAKİ HABER

banner471

banner473