banner564

Şehitleri andı

Cumhurbaşkanı Tatar “9 Eylül Cephesi direnişçilerini unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi

Şehitleri andı
banner598

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 9 Eylül Cephesi direnişçilerinin şehit oluşunun 66. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 1957 yılı eylül ayında şehit düşen 9 Eylül Cephesi direnişçilerini saygı, minnet ve rahmetle anarak, milli mücadele şehitlerinin bugünlere gelmemizdeki ölümsüz kahramanlar olduklarını belirtti.
Cumhurbaşkanı Tatar, “1955 yılında kurulan Rum terör örgütü EOKA, Kıbrıs Türk halkına yönelik silahlı saldırılarını yoğunlaştırmıştı. EOKA terör örgütünün hedefi; Kıbrıs Türk halkını yok etmek, Kıbrıs’ı bir Helen Adası yapmaktı. Rum Ortodoks Kilisesi ile Rum-Yunan liderliğinin öncülüğünde yürütülen, Kıbrıs’ı Yunanistan’a ilhak etme mücadelesi ise yoğun bir şekilde devam etmekteydi” dedi.
“Kıbrıs Türk halkı bu saldırılara karşı tamamen savunmasız bir durumda olup, Türk bölgeleri ve Türk köyleri büyük bir tehdit altındaydı” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Tatar; “İnsanlarımız katlediliyor ve göçe zorlanıyordu. Bu ağır koşullar altında Kıbrıs Türk halkını saldırılardan korumak amacıyla kurulan ilk direniş örgütlerimizden birisi de 9 Eylül Cephesi’ydi. 9 Eylül Cephesi adını, Lefkoşa’nın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethinin ve İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşunun tarihi olan 9 Eylül tarihinden almıştı” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar açıklamasının devamında; “EOKA terör örgütünün halkımıza yönelik silahlı saldırıları devam ederken, 9 Eylül Cephesi direnişçilerinden Ulus Ülfet, Kubilay Altaylı, İsmail Beyoğlu ve Mustafa Ertan EOKA saldırılarına karşı halkımızı korumak amacıyla 1957 yılı eylül ayının ilk günlerinde su borularından el yapımı bomba imal ederken meydana gelen patlama sonucunda ağır bir şekilde yaralanmış, birisi olay yerinde diğerleri ise kaldırıldıkları hastanelerde şehit düşmüştür” ifadelerinden bulundu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473