Sıkıntı çözülmeli

BAY-SEN, BRTK’da baskı uygulandığı ve TİS’e uyulmadığı gerekçesiyle başbakanlık önünde eylem yaptı

Sıkıntı çözülmeli
banner432

İbrahim DİRAN
Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası (BAY-SEN), kurum çalışanlarına mobbing uygulandığını ve toplu iş sözleşmesine uyulmadığı gerekçesiyle Başbakanlık önünde eylem yaptı, siyah çelenk bıraktı.
BAY-SEN Başkanı İbrahim Kanat ve mensubu olduğu Hür İş Federasyonu (Hür-İş) Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu’nun konuşma yaptığı eylemde, Başbakanlık önüne siyah çelenk konuldu.
Bay-Sen Başkanı İbrahim Kanat eylemdeki konuşmasında, eylemi BRTK çalışanlarının huzursuzluğunu ve mutsuzluğunu dile getirmek için düzenlediklerini, Haziran’da imzalanan toplu iş sözleşmesine göre kurumda kadrolu olarak çalışmayanlara, her yıl yeni akit yapılmasının gerek olmadığını ancak buna rağmen çalışanlara yeni akit imzalatılmaya çalışıldığını savundu.

BRTK’da 1993’ten itibaren akitle işe alımların yapıldığını ifade eden Kanat, 2014’te imzalanan toplu iş sözleşmesinde, BRTK çalışanları ile başlangıçtaki akdin sonlandırılmadığı hallerde, akdin süresi dolduğunda yenilenmiş sayılacağının belirtildiğini, akdin sonlandırma nedenlerinin de yazılı olduğunu kaydetti.
Akitlerin yenilenmesi konusunda Başbakan’a sıkıntılarını aktardıklarını, Başbakan’ın konuyla ilgileneceğini ve konuşacağını ifade ettiğini savunan Kanat, “Başbakan’a soruyoruz, acaba konuştu mu? Konuştuysa, atadığı kişilere söz mü geçiremiyor? Başbakan’ın bu sıkıntıyı bir an önce çözmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.


Serdaroğlu: Attıkları imzaya sahip çıkmıyorlar
Hür-İş Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu ise, toplu iş sözleşmesinin imzalanmasında Başbakan’ın da onur konuğu olarak bulunduğunu, tüm kesimlerin attığı imzaya sahip çıkması gerektiğini, ancak Hükümetin devlet tarafının imzasına sahip çıkmaması gibi bir durumla karşı karşıya olduklarını, atılan imzalara devlet yetkililerinin sahip çıkması gerektiğini söyledi.
Hükümeti sorunların çözümlerini ötelemekle de suçlayan Serdaroğlu, “Toplumu artık ‘haftaya gelin, bir hafta sonra, tamam’ diyerek öteleyemezler” dedi. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner472

banner460