Talepler gündeme gelecek

Kadın haklarının vurgulandığı gün nedeniyle KKTC’de de etkinlikler düzenleniyor

Talepler gündeme gelecek
banner432

Kökleri işçi hakları hareketlerine dayanan ve kadınların eşitlik istemiyle, cinsiyet ve ücret ayrımcılığına karşı başkaldırışını simgeleyen “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nde kadınlar bir kez daha taleplerini gündeme getiriyor. Gün nedeniyle KKTC’de de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 
Birleşmiş Milletler’in bu yılki temasını “Ben Eşitlik Jenerasyonuyum. Kadın Haklarının Farkına Varmak” olarak belirlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde çeşitli örgütler ve siyasi partiler eylemler ve etkinliklerle farkındalık yaratmaya çalışacak. 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle son günlerde yapılan etkinlikler bugün de devam edecek.

Meclis’ten bakanlığa yürünecek
Kadın Eğitim Kolektifi (KEK), Baraka Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü'nden oluşan 8 Mart Organizasyon Komitesi, saat 14.00’te Meclis önünde toplanıp Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yürüyecek. Eylem, “Eşitliğe Aç Sömürüye Tokuz” sloganıyla yapılacak.

CTP’li kadınlar Lefke Hanı’nda
Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Kadın Örgütü de bugün 17.00’de “Işığını al gel, aydınlatalım karanlıkları, sesini al gel, haykıralım haklarımızı, hiçbir kadın karanlıkta kalmasın” sloganıyla Lefke Hanı’nda etkinlik düzenleyecek. 
Bu arada CTP Girne İlçesi de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle geleneksel olarak düzenlediği Emekçi Kadınlar Panayırı’nı bu yıl 14 Mart Cumartesi saat 10.00’da Girne’de Sevim Ebeoğlu Barış Parkı’nda düzenleyecek.

Kadınlar Günü’nün tarihçesi
Dokuma işçisi 40 bin kadının 8 Mart 1857’de New York’ta daha iyi çalışma koşulları istemiyle yaptığı grevle başlayan ve polisin müdahalesi sırasında çıkan yangında 120 kadının can verdiği eylemler, sonraki yıllarda başka ülkelere de yayılmış ve 1910’da Kopenhag'da toplanan Uluslararası Emekçi Kadınlar Konferansı'nda Clara Zetkin’in Dünya Kadınlar Günü fikri 17 ülkeden katılan 100 kadın tarafından oybirliğiyle kabul edilmişti.
Çeşitli ülkelerde kadınlar günü için farklı tarihlerde kutlamalar yapılırken Birleşmiş Milletler, 1975’te 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak kabul ederek her yıl için bir tema belirlemeye başladı.

KKTC nüfusunun yüzde 46’sı kadın
İstatistik Kurumu Başkanı Türel Özer Öksüzoğlu, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla  bir mesaj yayınlayarak tüm kadınların gününü kutladı ve KKTC’deki kadın nüfusu ile ilgili istatistikleri açıkladı.
Yazılı açıklamasında toplumun yapı taşı olan kadınların, son yıllarda giderek artan bir şekilde sosyal, ekonomik ve siyasal alanlarda yer alarak toplumsal hayatta daha aktif rol oynamaya başladığını kaydeden Öksüzoğlu, KKTC nüfusunun yüzde 46’sını kadınların oluşturduğunu dile getirdi ve kadınların yaş yapısı, eğitim seviyesi, ortalama evlenme yaşı, istihdam durumu ve siyasi yaşamdaki temsiliyetiyle ilgili bilgiler verdi.

Kimler mesaj yayınladı?
Öte yandan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle devlet ve hükümet yetkilileriyle sivil toplum örgütleri de mesajlar yayımlıyor.
Gün dolayısıyla; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Toplumcu Demokrasi Partisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi (TOCEK), 
Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (ÇAĞ-SEN), Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, 
Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN)  Genel Başkanı Eren Büyükoğlu, Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTSK), SOS Çocuk Köyü Derneği, Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi,  Hazine Sen Başkanı Sezai Emre birer mesaj yayınladı.

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner472

banner460