banner564

Tek yol bu

Bursa’da konuşan Ertuğruloğlu, Mavi Vatan'daki doğal zenginliklerden faydalanılacaksa çalışmalara KKTC de katılmalı” dedi

Tek yol bu
banner598

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Bursa'da yaptığı konuşmada, "Eğer Mavi Vatan'daki doğal zenginliklerden faydalanılacaksa bunun bir tek yolu vardır. Bu çalışmaların içerisine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) de girecek, Türkiye de bu işin başını çekecek ve Türkiye üzerinden bu zenginlikler Avrupa'ya ulaştırılırsa ulaştırılacak. Bunun dışında bir formül yok" dedi.
Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Uluslararası İlişkiler Topluluğunca "Uluslararası Hukuk Bağlamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti" başlıklı konferans düzenlendi.
Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'ndeki konferansa katılan Ertuğruloğlu, davet edildiği için teşekkür ederek, coşkulu kalabalığın kendisini heyecanlandırdığını söyledi.
Kıbrıs'ta iki tarafın tekrar bir ortak devlet kurma ihtimalinin söz konusu olmadığını belirten Ertuğruloğlu, "O bitti, onu denedik. 1960'larda kurmayı denedik. 1963'ten itibaren bugüne kadar neler çektiğimizi biz biliriz. Karşı tarafın mantalitesini çok iyi biliriz. Karşı tarafın akıl hocalarının kim olduğunu da biliriz. Artık bir kere daha bizi Rumlarla toprak bütünlüğü ve tek egemenliği olan bir devlet kurmaya kimse getiremez." dedi.
Nihai hedeflerinin KKTC'nin tanınması olduğunu belirten Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile statülerinin eşitlenmesi gerektiğini dile getirdi.
Kıbrıs Türkleri olarak "yavru vatan-ana vatan" ilişkilerine sıkıca sarılıp, birlikte geleceği şekillendirme misyonuna sahip çıkacaklarının altını çizen Ertuğruloğlu, "Hiçbir ülkenin veya uluslararası topluluğun hiçbir güvencesine inanmayacağız, kendimize güveneceğiz. Haklı davamıza güveneceğiz. Ana vatanımıza güveneceğiz. Kıbrıs Adası'nda başı dik destan yaratmış Türk milletinin bir mensubu olarak geleceğimizi şekillendireceğiz." ifadesini kullandı.
Konferans, Ertuğruloğlu'nun öğrencilerden gelen soruları cevaplamasıyla sona erdi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Nuri
Hasan Nuri - 2 ay Önce

KKTC olarak hiç bir yere Gözlemci ve Seyirci olmaktan başka giremeyiz ! Gerçekleri konuşalım
Milliyetçi nutuklarla KKTC ile Kıbrıslı Türkleri Dünyadan koparıp yoksullaşıp Fakirleştirildik pahalılıktan marketlere giremez olduk Kimsenin tanımak istemediği Kktc diye diye başımıza gelmedik kalmadı ! yalnızlaşıp KKTC’ye kapandık kaldık Aklın yolu birdir Kıbrıslı Türklerin Altın yıllarını Yaşadığı ve Dünyanın Kabullendiği KTFD ‘tine geri dönemez isek Kktc ile Biz Söyleyip Biz duymaya ve yalanlarla yönetilmeye devam edeceğiz !

Bir okur.
Bir okur. - 2 ay Önce

Sozde Milliyetci! Lilliyetci..

Ck
Ck - 2 ay Önce

Ülkeyi yönetemiyorsunuz!!!! Sizi istemiyoruz!!! Yeter artık !!!! Saçmalıklarınızı kendinize saklayın!!!!

SIRADAKİ HABER

banner608

banner473