banner564

Top Meclis’te 

Deprem yardımı için maaş ve 20 kalemde kesintileri içeren yasa önerisi komitede onaylandı

Top Meclis’te 
banner598

Deprem ve Diğer Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasa Önerisi komitede onaylandı. 
Oy birliğiyle onaylanan yasa önerisi Meclise sevk edildi. 
Ad-Hoc Komite, yasa önerisi kapsamında yapılacak maaş kesintilerinin dışında ayrıca 20 kalemde ve alanda gerekli düzenlemeleri yaparak katkı sağlamayı amaçladığı ve ilgili yasa önerisi kapsamında oluşturulacak kaynağın da bu yasa önerisi amacı dışında kullanılmayacağı bilgisini verdi.
Cumhuriyet Meclisi, Doğal Afet ve Depremle İlgili Mevzuatın Düzenlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel (Ad-Hoc) Komite, “Deprem ve Diğer Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasa Önerisi”ni, UBP, DP ve YDP’li üyelerin katıldığı dünkü toplantısında oy birliğiyle onayladı.
Meclis’ten yapılan açıklamaya göre komite UBP Milletvekili Komite Başkanı Özdemir Berova başkanlığında, saat 10.00’da toplandı.
Komite, “Deprem ve Diğer Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasa Önerisi” gündemi ile yaptığı toplantıda, yasa önerisiyle ilgili çalışmalarını tamamladı oy birliğiyle onaylayarak Genel Kurul’un gündemine sevk etti.

Önerinin genel gerekçesi
“Deprem ve Diğer Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasa Önerisi”nin genel gerekçesinde “6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle, Türkiye’de ortaya çıkan barınma ihtiyacının karşılanmasına katkı koyabilmek, ülkemizde ortaya çıkan ihtiyaçların tespiti ve giderilmesi ile ileriki süreçte doğabilecek doğal afetlerle mücadele kapsamındaki hazırlıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla mali kaynağın oluşturulması için bu Yasa Önerisi hazırlanmıştır.” ifadeleri yer alıyor.
Bu gerekçe ışığında oluşturulan yasa önerisi ile “Deprem ve Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komisyonu” oluşturulduğu belirtilen açıklamada komitenin yasa önerisi kapsamında yapılacak maaş kesintilerinin, devlet okul ve binalarının bakımı ve onarımı, gerekli olması halinde yeni okul yapımı, sağlık alanında mevcut binaların depreme karşı bakım ve onarımına katkı sağlamak amacı ile kullanılacağını vurguladığı kaydedildi.
Açıklamada, komitenin hükümet tarafından yapılan çalışmada da tasarruf tedbirleri kapsamına dahil ettiği kalemlerde, Yurt Dışı Geçici Görev Yollukları, Tören ve Ağırlama, Tanıtma, Temsil Giderleri, Siyasi Tanıtma Giderleri, Dernek ve Hane Halkına Yardım ve Mahalli Projeler (Örtülü Ödenekler dahil) olduğu bilgisini verdiği ifade edildi.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2023, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473