banner564
banner556

Türk tarafı tepkili

ABD Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu 49 yıl sonra kaldırıyor

Türk tarafı tepkili

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı. Bu adım hem KKTC’de hem de Türkiye’de tepkiyle karşılandı.  
Dışişleri Bakanlığı, kararı kabul edilemez olarak değerlendirirken, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bölge barışına zarar verecek ve çözümsüzlüğü kalıcı kılacak olan  bu karardan bir an önce dönülmelidir” dedi.
KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin önceki gün aldığı bir kararla güneye uyguladığı silah ambargosunu tamamen kaldırdığı belirtilerek, bu karar eleştirildi.
Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:
“ABD Yönetiminin ada ve bölgedeki gerginliği artırma pahasına aldığı bu karar kabul edilemezdir.
Rum tarafına her tür silah satışını serbest bırakma kararı, Rum tarafının son dönemde endişe verici boyutlara ulaşan silahlanma ve askeri faaliyetlerinin ABD Yönetimi tarafından desteklendiğini açıkça göstermektedir. Rum tarafının Fransa ile saldırı helikopterleri satış anlaşması imzaladığı, füze sistemi, radar sistemleri ile askeri malzeme temin etmeye yönelik çabalarını arttırdığı bu dönemde, ABD’nin Rum tarafına silah satışını serbest bıraktığını açıklaması endişe vericidir.”

  O silahlar kimin için
“Bir taraftan Rum tarafını silahlandırmaya karar verirken, diğer yandan adadaki iki taraf arasında bir anlaşmaya varılmasını ve bölgede istikrarın sağlanmasını desteklediğini iddia eden ABD Yönetiminin samimiyetine inanmak güçtür. ABD Yönetiminin Rum tarafına satacağı silahların ve askeri teçhizatın hedefinin kim olduğu açıktır. Bu nedenle, bölgedeki ve adadaki meşru hak ve çıkarlarımızı korumak için Garanti Anlaşması ile temin edilen Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamının hiçbir koşulda tartışılması bile söz konusu olamaz ve bu şartlarda her zamankinden daha hayati olduğu ortadadır. 
ABD dâhil üçüncü tüm taraflardan GKRY’nin kışkırtıcı politikalarına destek vermekten vazgeçmeleri ve adadaki iki Devletin egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüleri zemininde sürdürülebilir bir anlaşmaya varmalarına yardımcı olmalarını beklediğimizi bu vesileyle bir kez daha vurgulamakta fayda vardır.”

Türkiye kararı kınadı
TC Dışişleri Bakanlığı, "ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu kaldırma yönündeki Eylül 2020'de aldığı kararın kapsamını genişletmesini şiddetle kınıyoruz" ifadesini kullandı.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının söz konusu karara ilişkin tepkisinin tümüyle desteklendiği vurgulandı.
ABD’nin GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırma yönündeki Eylül 2020'de aldığı kararın kapsamının genişletmesini şiddetle kınandığı ifade edilen açıklamada, söz konusu kararın Kıbrıs meselesinin çözümünü olumsuz etkileyeceği belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2022, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472