banner564
banner556

Üye sayısı 17 bin oldu

UBP Genel Başkanı Saner, kurultayın 6 ilçede yapılmasını önerdi; adaylardan Töre bunun Siyasi Partiler Yasası’na aykırı olduğunu söyledi

Üye sayısı 17 bin oldu

  Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersan Saner, 17 bin üyesi bulunan UBP’nin salgın sürecinde tek merkezde kurultay yapmasının sakıncalarına değinerek, bunun 6 ilçede yapılmasının en doğru yol olduğunu belirtti.
   Ancak UBP Genel Başkan adaylarından Zorlu Töre, bunun Siyasi Partiler Yasası’na aykırı olduğunu söyledi. Töre “Tüzük kurultayı tek merkezde olursa, seçim de tek merkezde olabilir” dedi. Töre “Bu kararın parti meclisinden onay alacağını düşünüyor musunuz?” şeklindeki bir soruyu yanıtlarken şöyle dedi:
   “Parti Meclisi’nin, Siyasi Partiler Yasasına aykırı bir karar almasını beklemiyorum. Ama bu konunun partide ciddi tartışmalara yol açmasını bekliyorum.”

Başbakan Saner’in açıklaması

   Başbakan Ersan Saner, UBP’nin üye sayısı ve salgın dikkate alındığında, 24 Ekim’deki Parti Olağan Kurultayı’nda katılımcılık, demokrasi ve adalet adına Genel Başkanlık, Parti Meclisi ve diğer organlar için 6 ilçede oy kullanılmasının doğru, mantıklı ve sağlıklı olacağını söyledi.
UBP Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, Ulusal Birlik Partisi Parti Merkez Yönetim Kurulu’nun geçtiğimiz Cuma günü yaptığı toplantıda, kendisi ve Genel Sekreter Oğuzhan Hasipoğlu’nun da olumlu oylarıyla, diğer bazı konuların yanı sıra Kurultayın 6 ilçede yapılmasına karar verdiğini hatırlatan Saner, “Gerek ben gerekse kendisi de bir hukukçu olan Genel Sekreterimiz bu kararın arkasında birlikte durmaya devam ediyoruz” dedi.
Salgın koşullarında oy vermek üzere 17 bin üyeyi Lefkoşa’da toplamanın sağlık açısından çok büyük risk taşıdığını kaydeden Saner, Lefke, Güzelyurt, Girne, İskele ve Gazimağusa ilçelerindeki 12 bine yakın UBP üyesinin kendi ilçelerinde oy kullanmasının hem katılımcılığın artırılması hem de salgın açısından önemine değindi.
6 ilçede oy kullanılması konusunu, üyelerden, hukukçulardan, akil insanlardan ve sağlıkçılardan gelen öneriler üzerine parti Merkez Yönetim Kurulu’na taşıdıklarını ve oradan onay aldıklarını anlatan Saner, “Doğru olan, örneğin; üyelerimizi Lefkoşa’daki kurulacak 30-40 sandığın başına yığmak yerine diğer 5 ilçeye de konulacak sandıklarla birlikte 150-200 sandıkta oy kullanılmasına imkan yaratmaktır. Böylece hem üyelerimizin sağlıklarını azami oranda korumuş olacağız, hem de iradelerini en yüksek katılım oranı ile sandığa yansıtmalarına olanak sağlayacağız. İnanıyorum ki, bu yüksek katılım ve üye iradesinin sandığa yansıması için sergileyeceğimiz demokratik tavır bize yapılacak ilk seçim için ciddi bir sempati ve destek getirecektir” ifadelerini kullandı.

banner571

Haksız ve yanlış̧…
“Üzülerek izlemekteyim ki Genel Başkan olarak ben ve Genel Sekreterimiz Sayın Oğuzhan Hasipoğlu’nun da aralarında bulunduğu 10 Merkez Yönetim Kurulu üyemizin onay verdiği bu karar kimilerince haksız ve yanlış̧ bir yaklaşımla çarpıtılmaya çalışılmaktadır” diyen Saner, bu kararın herhangi bir avantaj sağlamak için değil, salgın koşullarına uymak ve Kurultay’da adalet ve demokrasiyi sağlamak adına alındığını vurguladı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473