Yoğun ilgi oldu

banner453

Girişimcilik ve İnovasyon Derneği’nin ilk etkinliğinde Prof. Baykal ‘Yapay Zeka ve İnovasyon’ üzerine konferans verdi  

Yoğun ilgi oldu
banner432
banner480

 Ömer KADİROĞLU

   Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal, Girişimcilik ve İnovasyon Derneği’nin ilk etkinliğinde “Yapay Zekâ, Girişimcilik ve İnovasyon” konulu bir konferans verdi.
   Eş Başkanlar Dr. Ziya Öztürkler ile Cemre Akar’ın öncülüğünde 2019 yılında kurulan Girişimcilik ve İnovasyon Derneği’nin halka açık ilk etkinliği önceki akşamı gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal “Yapay Zekâ, Girişimcilik ve İnovasyon: Geleceğin Girişimcileri İçin Yapay Zekâ Notları” başlıklı bir konuşma yaptı. 
   Salonu dolduran yaklaşık 240 kişinin izlediği konferansa farklı kurumlarının personeli ve yöneticileri ile üniversite öğrencilerinin ilgisi dikkat çekti.

banner477
   “Araştıran, üreten ve öğrenmek isteyen bir toplumsal bütünlük yaratmak” misyonuyla çalışmalarına başlayan Girişimcilik ve İnovasyon Derneğinin halka açık etkinliklerinin ilkinde odak geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan yapay zekâ oldu. Türkiye’nin ilk yapay zekâ araştırmacılarından olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal konuşmasında, geleceğin ekonomisinde güçlü olmanın ancak inovasyon kültürünü benimsemiş bir girişimcilikle mümkün olduğuna dikkat çekti ve yapay zekânın bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da sayısız inovasyonun tetikleyicisi olacağını ifade etti.

Bugünden başlamak lazım

   “15 sene sonra nasıl bir Kuzey Kıbrıs hayal ediyorsak, bu hayali inşa etmenin günü bugün!”
Katılımcıların büyük dikkatle izlediği konuşmasında Prof. Dr. Baykal, kısa sürede hayatımıza giren yapay zekâ temelli teknolojilerden örnekler verdi ve yeni inovasyonun mimarları olabilmek için geleceği bugünden hayal etmenin önemine dikkat çekti. Şu an kullandığımız pek çok teknolojinin 15 sene önce kurulmuş iddialı hayallerle başladığını hatırlatan Rektör “15 sene sonra nasıl bir Kuzey Kıbrıs hayal ediyoruz? Bu hayali inşa etmeye başlamamız gereken gün, bugün!” dedi.
   Yapay zekâ temelli inovasyonların hayata geçmesinde akademi ile girişimcilerin ortaklığının şart olduğunu belirten Prof. Dr. Baykal, hayata geçen ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi (ODTÜ KALTEV) Teknokenti ile bu ortaklığı yaratmak için ODTÜ’nün elini taşın altına koyduğunu ve tüm girişimcileri ODTÜ KALTEV’e beklediklerini dile getirdi.
   Etkinliğin sonunda söz alan eş başkan Dr. Ziya Öztürkler; Prof. Dr. Nazife Baykal’a teşekkür ederek, plaket sundu. Öztürkler; Prof. Baykal’ın ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi projesini KKTC’ye kazandırılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner474

banner460