banner564

‘Yok olacağız’

“Bir işletme bütçesinin yüzde 30’unu enerjiye ödemek zorunda kalırsa üretim yapacak fabrika kalmaz” diyen Süt İmalatçıları Birliği Başkanı Mustafa Başlar hükümeti uyardı

‘Yok olacağız’
banner598

Süt İmalatçıları Birliği Başkanı Mustafa Başlar, enerji maliyetlerinin sürekli artması nedeniyle tüm işletmelerin kapatma noktasına geldiğini bildirdi. Başlar “Bakanlık ve Hükümete çağrımız” başlıklı açıklamasında, bütçesinin yüzde 30’unu enerjiye harcamak zorunda kalan tüm işletmelerin kapanacağını belirterek “Yok olacağız” dedi.
Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SÜİB), hükümete, bir an önce paydaşlarla bir araya gelip çözüm üretmesi çağrısında bulunarak, “aksi takdirde üretim yapacak ne bir fabrika ne de bir sanayinin kalacağını” belirtti. 
Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başlar, yazılı açıklamasında, geri dönüşü olmayan zararlar ve telafisi olmayan yanlışların devam ettiğini, artık imalatçının gücünün kalmadığını ve seslerinin duyulmasını istediklerini ifade etti.
“Bir işletme bütçesinin yüzde 30’unu enerjiye ödemek zorunda kalırsa bu ne demektir?” diye soran Başlar,  işletmelerin çalışanına ödeyecek parasının kalmadığını, makinelerini yenileyemediğini söyledi ve bu şekilde devam etmesi durumunda 30-40 yıllık işletmelerin kapanacağını söyledi. 
Başlar, “Temizlik ürünleri, maya, ambalaj, yakıtlar, bunların hepsi döviz endeksli. Birbirine bağlı olarak alınıyor.  Kaldı ki, Euro karşısında TL erimeye devam ediyor. 10 Euro olan bir ürün 60 Euro’ya yükseldi. Yani yüzde 600” şeklinde konuştu ve “Gücümüz, takatimiz kalmadı” dedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473