banner564
banner556

Zorunluluk getirildi

Üst solunum yolu hastalıkları bulunan kişiler açık ve kapalı alanlarda maske kullanacak

Zorunluluk getirildi

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kapalı alanlarda ve toplu taşımacılıkta maske kullanılmasının zorunlu olduğunu vurguladı; açık ve kapalı alanlarda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Üst Solunum yolu şikayetleri olan kişilerin tüm alanlarda (açık-kapalı) maske kullanması zorunlu kılındı. 
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında toplandı.
Komite tarafından verilen bilgiler ve alınan kararlar şöyle:

Ülkeye girişler
Yeni bir karar alınıncaya kadar kişiler, aşılı veya aşısız olmalarına bakılmaksızın, Covid-19 test yapma zorunluluğu olmadan ülkeye giriş yapabilecek.
Ada içi geçişlerde, kişiler Covid-19 test yapma zorunluluğu olmaksızın geçiş yapmaya devam edecek.

Maske ile ilgili kurallar
1. Kapalı alanlarda ve toplu taşımacılıkta maske kullanılması zorunludur.
2. Açık ve kapalı alanlarda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
3. Üst Solunum yolu şikayetleri olan kişiler tüm alanlarda (açık-kapalı) maske kullanacaklardır.
4. Kapalı alanların sıklıkla havalandırılması (sınıf, restoran, spor salonları vb. yerler) gerekmektedir.

Testler ile ilgili genel kurallar
1. Laboratuvar komitesinin önerisi ile ülkemizde kullanılan Covid-19 testlerinin (PCR/antijen testleri)CE-IVD sertifikası olması zorunludur.
2. Yaşlı bakım evlerini ve cezaevlerini ziyaret edecek kişiler son 48 saatlik negatif antijen testlerini veya son 72 saatlik negatif PCR testlerini ibraz etmek zorundadırlar. Semptom gösteren kişiler testleri negatif olsa dahi belirtilen yerleri ziyaret edemeyeceklerdir.
3. Semptom gösteren kişiler maske takacak ve antijen testini yaptıracaktır. Antijen testinin pozitif çıkması halinde PCR testi yapılacaktır. Antijen testlerinin negatif çıkmasına rağmen ciddi semptom gösteren kişiler doktor istemi ile PCR testi yaptırabileceklerdir.

Temaslı kişilerle ilgili kararlar
1. Covid 19 pozitif kişi ile temas eden kişiler semptom takibi yaparak maskeli olarak güncel hayatlarına devam edecektir. Bu kişiler semptomları olmaması halinde 5. gün antijen testlerini yaptıracaklardır.
Ancak belirtilen süreden önce temaslı kişilerin semptom göstermeleri halinde daha erken antijen testlerini yaptıracaklardır. Antijen testlerinin pozitif çıkması durumunda PCR testi yaptıracaklardır.

Covid-19 pozitif kişilerle ilgili kararlar
1. Kişilerin, Covid 19 PCR test sonucunun pozitif olduğu ile ilgili gelen mesaj akabinde izolasyon süreci başlar (0. Gün)
2. Başka bir test merkezine giderek ikinci kez test yapılması durumunda ikinci testin sonucu dikkate alınmayacaktır.
3. İzolasyon süresi 7 gündür. 7. günün sonunda kişiler test yaptırmalarına gerek olmaksızın güncel hayatlarına devam edebilecektir.   
4. Pozitif kişilerin evde nefes darlığı göğüs ağrısı ve bulgularında (ateş, öksürük halsizlik, baş ağrısı vb.) artış olması halinde 0533 842 8358 veya 1102 numaralarını arayarak yardım alabilirler. 
5. Covid-19 pozitif kişilere ev karantinası uygulamasının yapılabilmesi için, evdeki (konut, yurt, lojman vb.) diğer bireylerle temas olmayacak şekilde kişiye ait ayrı bir oda olması zorunludur. Ev içerisinde aynı banyo ve tuvaletin kullanılması halinde bu yerler her kullanım sonrası dezenfekte edilir. Dezenfeksiyon %1 oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla yapılır. (10 litre su içine 1 küçük çay bardağı çamaşır suyu konulur.)
6. Ev karantinasına alınan Covid-19 pozitif kişi, karantina süresince evden çıkamaz  (sadece acil durumlarda karantina merkezinin bilgisi doğrultusunda çıkabilir) ve karantinaya alındığı eve ziyaretçi kesinlikle kabul edemez.
7. Pandemi Bilgi Sisteminde herhangi bir kaydı bulunmayan Covid-19 pozitif kişilere Sağlık Bakanlığı’nca resmi evrak düzenlenmeyecektir.

Aşılarla ilgili kararlar
1. Aşılı kişiler hatırlatma dozlarını 4-6 ay içerisinde yaptırabilirler.
2. Covid-19 hastalığını geçirmiş hiç aşı yaptırmayan veya aşı sürecini tamamlamayan kişiler iyileştikten 1 ay sonra aşılarını yaptırabilirler.
3. Covid-19 hastalığını geçirmiş aşılı kişiler ise iyileştikten 4-6 ay sonra hatırlatma dozlarını yaptırabilirler.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2022, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474